198. rok szkolny w „Magdusi” rozpoczęty

 W progi jednej z najstarszych szkół we Lwowie przyszli nowi uczniowie. Pierwszą klasę przyjęła nauczycielka Irena Słobodiana.

Rok szkolny rozpoczął się mszą św. w kościele św. Marii Magdaleny, odprawioną przez o. Pawła Tomysa OMI i o. Wojciecha Banaszaka OMI. Ojciec Paweł 1 września wygłosił specjalne kazanie dla uczniów, w którym nie tylko mówił sam, ale zachęcał uczniów do dialogu. Po zakończeniu mszy księża pobłogosławili dzieci.

Z kościoła wszyscy udali się do szkoły. Ze względów bezpieczeństwa, w sytuacji wojny toczącej się na Ukrainie według zaleceń władz miasta, uroczystość pierwszego dzwonka odbyła się w sali gimnastycznej. Chwilą ciszy zostali uczczeni polegli w walkach na wschodzie Ukrainy.

Swoją obecnością uroczystość szkolną zaszczycili goście. Konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd mówił o dobrym poziomie nauczania w szkole, co podkreślają wyniki – z 26 ubiegłorocznych maturzystów aż 17 dostało się na studia wyższe, 15 wybrało naukę w Polsce.

„Życzę wam dobrego roku szkolnego, a nam wszystkim, żeby jak najszybciej pozbyliśmy się tej chmury, która na wschodnim horyzoncie się pojawiła – to jest nasz wspólny cel, nie chcemy niebezpieczeństwa i grozy ze wschodu, bo już wiele razy to przeżywaliśmy”.

Jarosław Drozd na pamiątkę rozpoczęcia roku szkolnego wręczył pierwszakom metalowe orły – godło Rzeczypospolitej Polskiej, a uczniom klasy maturalnej specjalnie wydane przez mennicę polską monety z przypomnieniem: „Pamiętaj dzwonić do mamy”. I na osłodę, wzorem tradycji śląskiej, każdy pierwszoklasista otrzymał tzw. tytę – duży worek w kształcie rogu obfitości ze słodyczami.

Prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Michał Dworczyk zaznaczył, że już od wielu lat fundacja współpracuje z częścią nauczycieli, ale dopiero od ubiegłego roku obejmuje wszystkie szkoły i punkty nauczania języka polskiego na całej Ukrainie. Jest to wielkie wyzwanie, ale i wielki zaszczyt. Zaprosił, by wszystkie projekty i pomysły kierowano do fundacji. Życzył nauczycielom dobrych uczniów, a uczniom przypomniał, że nauka języka polskiego jest teraz pewnym przywilejem na terenach Ukrainy – dziadkowie i pradziadkowie dzisiejszych uczniów nie raz walczyli o to, by można było swobodnie uczyć się języka polskiego. Język polski jest też szansą na kontakt z polską literaturą, z zasobami polskiego internetu.

Podczas uroczystości, zbierając głośne brawa uczniów, zostali odznaczeni za wieloletnią pracę w szkole nauczyciele – wicedyrektor Wiera Szerszniowa, Czesław Migdal, Bogusława Smirnowa, Switłana Pantiuchowa, Rozalia Bartoszewska.

Alina Wozijan

{gallery}gallery/szkola_MM_dzwonek_2014{/gallery}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X