Wyjątkowy pierwszy dzwonek

Pierwszy dzwonek w lwowskich szkołach, w tym w szkole nr 24, był wyjątkowy.

Wiązało to się z ogólną sytuacją na Ukrainie – z rosyjską agresją we wschodnich regionach. Stąd atmosfera była bardziej poważna, mniej muzyki, jedynie hymny narodowe i „Rota” patronki szkoły. Z zaleceń miejskiego wydziału edukacji wszystkie uroczystości odbywały się w gmachu szkoły, a nie na dziedzińcu, na co pozwalała wspaniała, ciepła wrześniowa pogoda. Były to swego rodzaju środki ostrożności, zalecone przez władze.

Wśród zaproszonych gości konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, Michał Dworczyk, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja”, która kuruje szkolnictwo polskie, dr Ewa Ganowicz z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego, prezes TKPZL Emil Legowicz, proboszcz kościoła św. Antoniego Władysław Lizun i katechetka siostra Edyta, władze miasta reprezentowała wice kierownik miejskiego wydziału ekonomiki Iryna Szpet.

Dyrektor szkoły Łucja Kowalska podkreśliła, że to rozpoczęcie nowego roku szkolnego „różni się od poprzednich uroczystości, ponieważ od ostatniego dzwonka przed wakacjami zmieniło się wiele, może nawet wszystko. Na wschodzie Ukrainy toczą się walki i walczą tam tez nasi absolwenci”. Zebrani uczcili poległych tam żołnierzy chwilą ciszy. Pani dyrektor powitała też najmłodszych uczniów, dla których dopiero rozpoczyna się ich życie w murach szkolnych.

Konsul generalny RP Jarosław Drozd podkreślił: „Dla wielu zaczyna się długa droga w tej szkole i cieszę się, że jest ich tak liczna grupa. Muszę tu powiedzieć, że jesteście w dobrej szkole, szkole, w której język polski jest językiem wykładowym i co z tym się wiąże ma dobre tradycje. A Konsulat Generalny będzie ze swej strony wspierał działania grona pedagogicznego”. Życzył też wszystkim maturzystom udanych wyborów w przyszłości.

Prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” zwracając się do zebranych życzył wszystkim uczniom dobrych wyników w nauce: „Chciałbym bardzo podziękować pani dyrektor i całemu gronu pedagogicznemu za waszą działalność żeby język polski, polska kultura i polska tożsamość narodowa były obecne na tych terenach”.

Konsul generalny wręczył pierwszakom godło państwa polskiego – orła w koronie, a maturzystom okolicznościowe medale wybite przez Mennicę Polską. Następnie odbyło się pasowanie na ucznia i zabrzmiał pierwszy dzwonek – dla pierwszaków po raz pierwszy, a dla maturzystów po raz ostatni.

Krzysztof Szymański

{gallery}gallery/wyjatkowy_pierwszy_dzwonek{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X