Święto Wojska Polskiego na poligonie w Jaworowie

Święto Wojska Polskiego, przypadające na 15 sierpnia, obchodzono na jaworowskim poligonie wojskowym koło Lwowa.

Polska Grupa Zadaniowa na czele z mjr. Grzegorzem Sznajderem, która bierze udział w szkoleniu ukraińskich pododdziałów w Międzynarodowym Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa, zorganizowała uroczysty apel z okazji święta, zawody sportowe i integracyjne grillowanie.

Grupa polskich żołnierzy z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im Tadeusza Kościuszki już od ponad miesiąca bierze udział w szkoleniu ukraińskich pododdziałów wspólnie z żołnierzami z USA, Kanady i Litwy. Jest to już dziewiąta z kolei grupa polskich instruktorów działająca w składzie Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group – Ukraine, JMTG-U).

Mjr Grzegorz Sznajder, dowódca dziewiątej zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej, powiedział:

– Obecnie przebywamy na szkoleniu na poligonie w Jaworowie. Celem naszego pobytu jest szkolenie żołnierzy ukraińskich, zaczynając od szkolenia indywidualnego, kończąc na szkoleniu zespołowym. Dla wszystkich nas jest to szkolenie potrzebne, bo każdy ma różne doświadczenia, a tutaj spotykamy się wszyscy razem, wymieniamy się nimi, wyciągamy wnioski. Dowódcy ukraińscy są bardzo zadowoleni z naszych instruktorów, mówią, że nasi instruktorzy są najlepsi. Wydaje mi się, że mieliśmy lub mamy podobny sprzęt.

Przed uroczystościami na poligonie delegacja PGZ wzięła udział we mszy świętej w katedrze lwowskiej w intencji Ojczyzny, po której udała się na Cmentarz Orląt Lwowskich, aby złożyć kwiaty przy grobie Nieznanego Żołnierza. Warto zaznaczyć, że żołnierze z PGZ brali udział w uroczystościach organizowanych przez miejscowych Polaków, takich jak upamiętnienie rocznic mordu inteligencji na Wzgórzach Wuleckich i w Czarnym Lesie, a także rocznicy bitwy pod Zadwórzem.

Na uroczystej zbiórce z okazji Święta Wojska Polskiego na placu apelowym został odczytany rozkaz oraz zostały wręczone awanse na kolejne stopnie wojskowe dla czwórki żołnierzy. Na uroczystość przybyły z Konsulatu Generalnego konsul Grażyna Kostrusiak i konsul Urszula Szulczyk-Śliwińska, które stwierdziły, że nie widziały lepszej promocji Polski. Z Iwano-Frankiwska przybyła delegacja z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego na czele z dyrektor Marią Osidacz i wicedyrektorem Andrzejem Leuszem. Gości oprowadzono po muzeum Międzynarodowego Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa, w którym znajduje się wiele rzeczy nawiązujących do współpracy na polu militarnym.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody sportowe „Sprawni jak żołnierze”, w których wzięli udział żołnierze USA, Kanady, Litwy, Ukrainy i Polski. Na placu zebrało się wielu widzów, którzy kibicowali uczestnikom. Rywalizowało dziewięć czteroosobowych drużyn. Zwyciężyła drużyna z USA, drugie miejsce zajęła drużyna z Ukrainy, trzecie – drużyna z Litwy. Zawody miały charakter nie tylko sprawnościowy: zawodnicy musieli również ułożyć w prawidłowej kolejności stopnie wojskowe wszystkich państw, które brały udział w szkoleniach. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy.

Mjr Grzegorz Sznajder podsumował uroczyste obchody następująco:

– Dziś, 15 sierpnia, obchodzimy dzień Wojska Polskiego, jesteśmy po mszy świętej, po złożeniu kwiatów na Cmentarzu Orląt Lwowskich i po uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego. Po apelu zorganizowaliśmy zawody, oczywiście międzynarodowe, wyniki były zadowalające. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Nie spodziewaliśmy się, że będą się cieszyć takim zainteresowaniem. Obchody Święta Wojska Polskiego na długo zostaną w pamięci uczestników i przejdą do historii Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej (nazywanej także Cudem nad Wisłą) stoczonej 15 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 16 (308) 31 sierpnia – 17 września 2018
Fot. Aleksander Kuticki
{gallery}gallery/2018/kuticki_swietowp{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X