Pierwszy dzwonek w szkole im. św. Marii Magdaleny

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Na rozpoczęcie uroczystości z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły im. Św. Marii Magdaleny została odprawiona mszą św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny.

W kazaniu o. Marek Rostkowski OMI zwrócił się do uczniów, by rozwijali i nie zagrzebywali swoje talenty, i do rodziców, by pamiętali że właśnie na nich spoczywa trud wychowania potomstwa.

Po mszy św. wszyscy udali się do szkoły, gdzie uczniowie rozeszły się do swoich klas na pierwszą w tym roku szkolnym lekcję. Natomiast klasy 1, 4, 9 i 11 zebrały się w sali gimnastycznej, gdzie w obecności gości, którzy są już swego rodzaju rodziną szkolną, odbyła się uroczystość pasowania pierwszaków na uczniów. Do nich przede wszystkim zwrócone były słowa wygłoszone przez gości.

– Pamiętajcie, że wy jesteście przyszłością Lwowa. Chciałbym życzyć wam, byście znaleźli taką drogę powrotu do Lwowa, która pozwoli wracać do Lwowa, mieszkać we Lwowie i na tym dobrze wychodzić – zwrócił się do wszystkich uczniów konsul Marian Orlikowski z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. – Pamiętajcie, że bez Polaków Lwów nie może istnieć!

– Nasza Fundacja bardzo chętnie włączy się w sprawę propagowania polskiej kultury, nauki, sztuki wśród młodzieży i wesprze ją – powiedział prezes Fundacji „Dziedzictwo Kresowe” Jan Sabadasz. – Absolwenci szkoły, którzy wyjechali na studia, aktywnie włączają się w inicjatywy naszej Fundacji, co dobrze świadczy o szkole, jest to niewątpliwą zasługą dyrekcji i grona pedagogicznego. Fundacja wśród priorytetowych kierunków działalności skupiła się na nauczaniu języka polskiego, więc mam ogromną przyjemność przekazać zestawy podręczników wydawnictwa „Nowa Era” dla pierwszych klas początkowych, a także podręczniki i pomoce naukowe z historii Polski. Składam uczniom i nauczycielom życzenia hojnego i owocnego roku szkolnego i wiele-wiele satysfakcji w podejmowanych przez szkołę inicjatywach.

Dyrektor Ryszard Vincenc ogłosił, że szkoła w tym roku powiększyła się o 23 osoby, prowadzenie pierwszej klasy przyjęła nauczycielka Irena Słobodiana.

– Chcę pierwszoklasistom pogratulować wspaniałego pedagoga – mówił prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz. – Zróbcie wszystko, by wasza Pani Nauczycielka była zawsze szczęśliwa, zadowolona i radosna. A nauczycieli proszę, by zrobili wszystko, aby dzieci w tej szkole miały swój drugi dom.

– Dzisiejszy dzień jest zapowiedzią waszej wielkiej przygody – przygody we wspaniałej szkole św. Marii Magdaleny! – powiedziała wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Teresa Dutkiewicz. – Wszystkim życzę wspaniałych dni spędzonych w szkole i dążenia ku zdobywaniu wiedzy.

– Człowiek zawsze w życiu jest w podróży, a te dzieciaki zaczynają swoją podróż w szkole św. Marii Magdaleny – mówi prezes Rodziny Rodzin Halina Węcak. – Kiedy będziecie stać tu po drugiej stronie, jako maturzyści, będziecie uważać, że ta szkoła jest najcudowniejsza szkoła na świecie – tak jak myślą wszyscy absolwenci, których ta szkoła łączy.

Tradycyjnie zabrzmiał pierwszy dzwonek. Dla pierwszaków to początek nowej drogi, początek poznawania rzeczy nowych, a dla klasy maturalnej – rok podsumowań, dorastania, ostatni rok przed rozpoczęciem samodzielnej drogi w życiu dorosłym.

Alina Wozijan

Fot. Alina Wozijan
{gallery}gallery/2018/pierwszydzwonek_MM_2018{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X