Świąteczne spotkanie z seniorami w Domu Polskim w Mościskach fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Świąteczne spotkanie z seniorami w Domu Polskim w Mościskach

Pomimo napięć na przejściu granicznym w Medyce, protestu polskich przewoźników i rolników, trudnych warunków drogowych i pogodowych delegacja dobroczyńców z Przemyśla z udziałem przedstawicieli władz województwa podkarpackiego tradycyjnie zagościła do Domu Polskim w Mościskach na spotkaniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla seniorów Polaków oraz opiekunów i członków rodzin osób ciężko chorych i niepełnosprawnych. Członkowie delegacji przekazali im 150 paczek z artykułami spożywczymi niezbędnymi do przygotowania tradycyjnych polskich świąt.

fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Trudu organizacji paczek świątecznych dla seniorów Mościsk i okolic po raz kolejny podjął się Andrzej Berestecki, radny Rady Miejskiej w Przemyślu, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem – Oddział w Przemyślu.

– Jestem też Kresowianinem, bo rodzice pochodzą z Sambora i Zaleszczyk, i czujem się w obowiązku odwiedzić państwo, dzielić się troskami dnia codziennego, radościami, ale także spotkać się przy tym polskim tradycyjnym opłatku – powiedział w słowie do zgromadzonych w Domie Polskim. – Wytworzyła się też wokół mnie grupa przyjaciół – parlamentarzystów, samorządowców, przedsiębiorców, Kresowian, którzy pamiętają. Osoby niepełnosprawne technicznie nas obsługują. Przygotowują podarki, przygotowują stroiki. Dziękujemy, że możemy tutaj z wami być, czerpać z waszej mądrości, z waszego optymizmu, z waszej dobroci i szlachetności i umiłowania Rzeczypospolitej. Nie mamy żadnej granicy w sercu.

fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Obecny na spotkaniu prof. Stanisław Stępień, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu również zaznaczył:

– Bardzo miło mi jest, że reprezentuję Polaków mieszkających daleko na Ukrainie, ponieważ mój pradziad urodził się w Jekaterynosławiu (dzisiejszy Dniepr), a brat mojego dziadka był kowalem pod Kijowem, został stracony w 1937 roku. A więc jestem takim dowodem, że na ziemi ukraińskiej Polacy byli wszędzie. Z okazji świat chciałbym życzyć państwu przede wszystkim zdrowia i pokoju na Ukrainie. Żebyśmy wreszcie żyli w pokoju, mogli podróżować, mogli się spotykać, z naszymi braćmi Ukraińcami również, żebyśmy mogli żyć normalnie, jak żyje Europa, jak żyje cały świat.

Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Andrzej Lalik.

Halina Kozaczkiewicz, wiceprezes TKPZL oddział w Mościskach, podziękowała delegacji z województwa podkarpackiego za wsparcie oraz podkreśliła, że każda pomóc z Polski dla pozostałych na Ukrainie Polaków jest bardzo ważna, dodaje otuchy i pewności w tym trudnym okresie wojennym.

W spotkaniu uczestniczyli również prezesi Oddziałów Towarzystwa: Maria Ziembowicz z Sambora oraz Walery Tracz z Łanowic.

Podczas wizyty do Mościsk delegacja złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze na grobach polskich żołnierzy poległych w 1918 i 1939 roku oraz znanych Polaków.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X