Świątecznie we Lwowie

Boże Narodzenie u chrześcijan obrządku wschodniego na Ukrainie przypada na 7 stycznia, we Lwowie jest świętowane hucznie, całe miasto przepełnione jest świąteczną atmosferą.

Do miasta ściągają ludzie z całej Ukrainy. Na każdym kroku widać kolędników i szopki. Główna szopka miasta już tradycyjnie została otwarta 23 grudnia przed ratuszem.

W tym roku Lwów na kilka godzin odwiedził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z rodziną. 7 stycznia chętnie witał się z przechodniami, obejrzał szopkę i przeszedł się przez jarmark bożonarodzeniowy. Następnie w ratuszu razem z przedstawicielami lokalnych władz obejrzał jasełka w wykonaniu miejscowych zespołów.

Na rynku i przed operą rozmieścił się duży jarmark, gdzie można było kupić nie tylko rozgrzewające napoje, ale też masę oryginalnych upominków przywiezionych do sprzedaży z całej zachodniej Ukrainy. Tradycja jarmarków we Lwowie została odrodzona w 2009 roku. W tym roku na jarmarku gościli również goście z zagranicy. 13 stycznia międzynarodowa grupa ruszyła od miejskiej szopki do głównej sceny jarmarku, na której zagrały etno folkowe zespoły Pentla z Czech i Akordas z Litwy, Zespół Pieśni i Tańca Kalina z Polski i lwowskie zespoły Joryj Kłoc i Korali. W trakcie koncertu smakowano potrawy regionalne.

Lwowski skansen przyjmował gości 7-9 stycznia, na scenie śpiewano kolędy i odbył się konkurs na najlepsze jasełka – zwyciężył zespół ze Słowiańska w Donbasie. Gospodynie prześcigały się w wypiekaniu pączków. W zabytkach architektury ludowej XIX-XX wieku można było samodzielnie zrobić diducha (w tradycji starosłowiańskiej snop żyta ścięty w czasie żniw i ustawiany w chacie na Boże Narodzenie) i szmaciane lalki, które są nie tylko zabawkami dla dzieci, ale pewnego rodzaju talizmanami. Wspólnej zabawie w skansenie przyświeca szczytny cel – połowa dochodów z biletów wejściowych zostanie przekazana na renowację zabytków skansenu. Tegorocznym celem jest zakończenie odnowienia kilkunastu sadyb i renowacja dwóch cerkwi. Na święta do skansenu zawitało ponad 10 tys. osób, ogólnie z biletów wejściowych uzyskano 211 930 hr.

Aleksander Kuśnierz

{gallery}gallery/2016/rizdwo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X