Kotek cioci Leontyny

Kotek cioci Leontyny

Pod koniec 2015 roku Polski Amatorski Teatr Lalek „Zielona Żabka” zaprezentował przedstawienie dla najmłodszych „Kotek cioci Leontyny”.

Przedstawienie odbyło się w Lwowskim Domu Nauczyciela – siedzibie Polskiego Teatru Ludowego, przy którym działa „Zielona Żabka”.

Sala zapełniła się nie tylko dziećmi ale i starszymi miłośnikami teatru lalek, którzy przychodzą na przedstawienia od lat. Niegrane od 8 lat przedstawienie „Kotek cioci Leontyny” łamie stereotypy stosunków pomiędzy kotem i myszą, przypomina, że zawsze można dojść do porozumienia, znaleźć wyjście korzystne dla wszystkich. Udana aranżacja i adaptacja przedstawienia robi wspaniałe wrażenie na wszystkich, bez względu na wiek.

Fot. Aleksander Kuśnierz

– Dzieci, które 8 lat temu oglądały to przedstawienie, już wyrosły. Teraz pokazujemy je dla już nowych młodych widzów – mówi Jarosław Blinowski, kierownik zespołu teatrzyku lalek „Zielona Żabka. – Przedstawienie jest bardzo pouczające. I nie tylko dla dzieci. Dorośli na pewno też mogą się z niego dużo nauczyć. To dla nas wielka przyjemność pokazywać takie przedstawienia, chociaż to nie lada wysiłek i ciężka praca, ponieważ większość z nas to już ludzie starsi.

Fot. Aleksander Kuśnierz

„Kotek cioci Leontyny” został napisany po ukraińsku przez Olega Nowochackiego, założyciela lwowskiego teatru lalek „I ludy i lalky” (I ludzie, i lalki). Oleg Nowochacki przez wiele lat współpracował z Alfredem Klimczakiem, założycielem teatru lalek „Zielona Żabka”, niestety już nieżyjącego. Współpraca zaowocowała adaptacją przedstawienia dla widza polskiego. Barbara Zajdel podjęła się tłumaczenia, uzupełnienia i dostosowania oryginalnego tekstu. Został dorobiony nowy podkład muzyczny, na pianinie zagrała Wanda Szewska. Rolę cioci Leontyny zagrała Anna Scińska, która również za kulisami poruszała lalkami-myszami.

Teatr lalek „Zielona Żabka” w swym repertuarze ma różne spektakle, w okresie świątecznym wystawia szopki dla dzieci.

Aleksander Kuśnierz

{youtube}ZKkP4gzOXts{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X