Św. Mikołaj bez granic jednoczy Polaków i Ukraińców

28 grudnia po raz pierwszy od 22 lat polski pociąg, a właściwie drezyna z Przemyśla przekroczyła granicę państwową w Melchowicach-Niżankowicach. W ramach akcji społecznej Linia 102.pl dostarczyła paczki, słodycze oraz inne dary dla dzieci z polskich rodzin z rejonów przygranicznych obwodu lwowskiego, a także dla niepełnosprawnych i z rodzin żołnierzy ukraińskich walczących na wschodzie Ukrainy.

Karol Gajdzik, Wacław Majka, Maria Tokarska-Żywczak z Przemyśla oraz Wiesław Wójtowicz przygotowywali się do tego przedsięwzięcia od listopada. Dzięki ich aktywności powstała inicjatywa przywrócenia ruchu kolejowego na zamkniętej ponad 20 lat temu trasie Przemyśl–Malhowice. W tym celu została zorganizowana akcja „I Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa”, w ramach której we wrześniu oraz w dniach 21-22 października br. ochotnicy oczyszczali opuszczone tory z drzew, trawy i krzewów.

Akcja zdobyła szerokie poparcie zarówno wśród społeczeństwa, jak i władzy. Swego patronatu udzielili: minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, prezydent miasta Przemyśl Robert Choma, Ministerstwo Obrony, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, polska policja oraz wiele innych instytucji i organizacji. Akcja ma też praktyczny aspekt – odnowione połączenie kolejowe Zagórz – Chyrów – Przemyśl stanie się jedyną alternatywą dla połączenia kolejowego polskich miast w Bieszczadach (Ustrzyki Dolne i Sanok) z resztą Polski po zamknięciu w ramach remontu generalnego linii kolejowej Jasło – Rzeszów i Jasło – Nowy Zagórz na lata 2017-2020. Ruch tranzytowy na trasie Zagórz – Chyrów – Przemyśl będzie możliwy po otwarciu przejścia granicznego „Niżankowice – Malhowice” na ukraińsko-polskiej granicy. Międzynarodowe połączenie kolejowe Chyrów – Zagórz było wykorzystywane do połowy 2000 roku, ale zostało wstrzymane.

O poranku 28 grudnia wolontariusze z Przemyśla z darami przybyli na drezynach na granicę polsko-ukraińską w Malchowicach. Od strony Niżankowic dotarł ze Lwowa autobus szynowy, do którego przeładowano paczki z darami. W dawnym konwikcie ojców jezuitów w Chyrowie, gdzie umieszczony jest obecnie zakład opieki rekreacyjno-zdrowotnej, odbył się koncert kolęd ukraińskich i polskich oraz występ śpiewaczki ukraińskiej Natalki Karpy. Przekazać dary św. Mikołajowi na ręce obecnych na sali dzieci pomogli zacny wojak Szwejk, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Łopuszanśki, przedstawiciele KredoBanku, oddziału Lwowskich Kolei „Ukrzaliznycia” i władz rejonu starosamborskiego. Przygrywała Orkiestra Straży Pożarnej z OSP Medyka.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/czawaga_chyrow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X