Studenci z Przemyśla pomodlili się w intencji ofiar Majdanu

21 listopada mieszkańcy Ukrainy obchodzili trzecią rocznicę rozpoczęcia Rewolucji Godności.

W znak solidarności studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu wspólnie pomodlili się za wszystkich tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość Ukrainy.

– Nasza uczelnia ma w swoich szeregach studentów z Ukrainy, a także wiele zaprzyjaźnionych uczelni oraz przyjaciół z różnych ukraińskich miast i miejscowości. Przyszliśmy tutaj pomodlić się, zwyczajnie jak brat z bratem, przyjaciel z przyjacielem i oddać hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za wolność – powiedziała dr Małgorzata Kuźbida, wykładowczyni Instytutu Stosunków Międzynarodowych PWSW w Przemyślu.

Przypomnijmy, że 21 listopada 2013 roku na ulice Kijowa wyszło ponad tysiąc demonstrantów (głównie studenci), protestujących przeciwko odmowie prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Po brutalnym rozpędzeniu i pobiciu studentów przez Berkut, protest przybrał charakter masowy. Reżim Janukowycza został obalony, ale ceną była ponad sto osób zabitych na Majdanie. Wielomiesięczne protesty nazwano najpierw Euromajdanem, a później Rewolucją Godności, a poległych – Niebiańską Sotnią.

Eugeniusz Sało

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X