Spotkanie przywódców ONZ, Ukrainy i Turcji we Lwowie fot. Aleksadr Kuśnierz/ Nowy Kurier Galicyjski

Spotkanie przywódców ONZ, Ukrainy i Turcji we Lwowie

We Lwowie 18 sierpnia w Pałacu Potockich odbyło się trójstronne spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana oraz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Erdogan przybył na Ukrainę po raz pierwszy od wybuchu pełnoskalowej wojny w tym kraju. Do Lwowa podróżował przez Polskę. Jego samolot przyleciał z Ankary na lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce. Natomiast Guterres złożył już drugą wizytę.

Wołodymyr Zełenski podziękował sekretarzowi generalnemu ONZ i tureckiemu przywódcy za „niezachwiane wsparcie Ukrainy”. Prezydent Ukrainy powiedział, że tematem rozmów była m.in. napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, okupowanej przez wojska rosyjskie. Szczególnie bolesnym tematem spotkania było zachowanie życia i zwolnienie ukraińskich jeńców, których przetrzymuje Rosja. Prezydent Ukrainy Zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ z prośbą o użycie wszelkich możliwych środków i aktywizować niezbędne mechanizmy ONZ, aby nasi ludzi mogli wrócić do domu. W czasie rozmów została omówiona również kwestia eksportu ukraińskiego zboża.

Zdaniem prezydenta Erdogana rozwiązanie kwestii eksportu zboża może doprowadzić do kolejnych kroków w celu zakończenia wojny za pomocą środków dyplomatycznych. Już nieco później, w samolocie w drodze powrotnej ze Lwowa prezydent Turcji Erdogan powiedział, że podczas negocjacji we Lwowie zaproponował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Turcji. Żaden z nich jednak o tym nie wspomniał podczas briefingu we Lwowie. Z kolei Zełenski zaznaczył: „Nie mam zaufania do Federacji Rosyjskiej. Nie mogą ludzie, którzy codziennie zabijają, gwałcą i uderzają kierowanymi rakietami po pokojowych miastach i cywilnej infrastrukturze, chcieć pokoju. Uważam, że na początek oni powinni opuścić nasze terytoria, a co będzie później – będzie później”.

Opracowała Julia Bert, według materiałów Konstantego Czawagi i Artura Żaka

X