Spotkanie Prezydenta RP z Polakami w Kijowie

Spotkanie Prezydenta RP z Polakami w Kijowie

Prezydent RP, Bronisław Komorowski przemawia do działaczy organizacji polskich na Ukrainie (Fot. Włodzimierz Kuczyński)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył:

Ojca Benedykta Kroka z Bedryczowa (Kościół pw. M.B.Berdyczowskiej) za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej, za działalność na rzecz ratowania polskiego dziedzictwa narodowego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Za wybitne zasługi w upowszechnianiu i dokumentowaniu zbrodni katyńskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Amonsa z Kijowa, autor książki.

Za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury i języka polskiego, za działalność polonijną oraz na rzecz rozwijania polsko-ukraińskiej współpracy: Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – Alfred Schreyer, legenda Drohobycza, ostatni żyjący uczeń Bruno Schulza; Julia Sierkowa, działaczka społeczna, była prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Chmielnickim, organizatorka XX Olimpiad języka i literatury polskiej na Ukrainie, wykładowca.

Srebrnym Krzyżem Zasługi – Renata Tereszczenko, członek Zarządu Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie (drugą kadencję), którą pełni z oddaniem i poświęceniem. Kilkakrotnie odznaczona Dyplomami Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie za działalność społeczną na rzecz polskiej mniejszości narodowej na Krymie. Wielki wkład wnosi w sprawę dot. Karty Polaka, pomagając ludziom odszukać dokumenty potwierdzające pochodzenie polskie, co nie jest łatwe na Krymie. Od ok. 1995 r. nauczycielka jęz. polskiego na Krymie, utworzyła niedzielną szkółkę j. polskiego; Pani Renata posiada dar zachęcania swoich młodych uczniów do uczenia się języka polskiego, propagując go jako jeden z języków UE. Jej wieloletnie działania przyczyniają się do nawiązania kontaktów samorządowych AR Krym z Województwem Wielkopolskim. Tłumacz, współautor rozmówek (rosyjsko-ukraińsko-polsko-angielsko-krymsko-tatarskich) dla uczniów klas młodszych „Rozmawiamy w różnych językach”; Założycielka polskiego ośrodka na Krymie (Symferopol – 2004 r.), którego jest prezesem.

Za zasługi w upamiętnianiu historii i męczeństwa polskiech żołnierzy formacji granicznych w 1939 r.: Srebrnym Krzyżem Zasługi został odznaczony Anatol Sulik.

Za wybitne zasługi w upowszechnianiu i dokumentowaniu wiedzy o historii Polaków na Ukrainie, za działalność na rzecz upamiętniania miejsc pamięci narodowej i polskości: Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – pośmiertnie: Eugeniusz Cydzik, żołnierz, zesłaniec, wieloletni działacz społeczny patriota. Order zostanie przekazany rodzinie w terminie późniejszym.

Włodzimierz Kuczyński
prezes TKP w Sumach

Teresa Dutkiewicz
wiceprezes FOPnU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X