Spotkanie opłatkowe w Stanisławowie

Polska społeczność Stanisławowa spotkała się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego na opłatku bożonarodzeniowym.

Wolontariusze CKPiDE wprowadzili zebranych w nastrój Świąt Bożego Narodzenia prezentując jasełkowe przedstawienie. Historia narodzenia Jezusa została wyśpiewana przez kolędy, te klasyczne i te bardziej współczesne. Młodzi aktorzy stworzyli tak piękne widowisko, że starsze pokolenie na sali kolędowało wspólnie z nimi.

{youtube}Dd_IA8ecCh8{/youtube}

Po raz trzeci do Stanisławowa zawitał senator Artur Warzocha, zastępca przewodniczącego Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą, który przyjechał z prezentami od świętego Mikołaja.

Senator podziękował Polakom ze Stanisławowa za budowanie na miejscu tożsamości polskiej i przekazywanie jej młodszym pokoleniom. „Składamy wam ogromny hołd, że potrafiliście wytrzymać te trudne czasy i że wypełniacie nadal swoją misję” – zaznaczył senator RP.

– Widać, że cały czas polskość tutaj się tli, a nawet bym powiedział, że w pewnych miejscach, takich jak tutejsze Centrum, po prostu buzuje, żyje i się rozwija. Nie byłoby tego dzisiejszego pokolenia młodych Polaków w Stanisławowie, gdyby nie to całe dziedzictwo, które zostało im przekazane przez ich rodziców i dziadków. Dzisiaj polskość tutaj kwitnie, są nowe pomysły. My się z tego bardzo cieszymy, będziemy je wspierać ze strony Senatu RP i całego państwa polskiego – powiedział zastępca przewodniczącego Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą.

Senator Artur Warzocha oraz konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Polacy ze Stanisławowa podziękowali senatorowi, bo dzięki jego inicjatywie rok temu w grudniu mogli przez trzy dni zwiedzać Częstochowę. „Bardzo jestem wdzięczna senatorowi za niezapomniany pobyt w Częstochowie. A także ks. Ryszardowi Umańskiemu, który zaopiekował się nami i przygotował nam program zwiedzania” – powiedziała Zofia Stecka, Polka ze Stanisławowa.

Na zakończenie tradycyjnie łamano się opłatkiem i życzono sobie nawzajem wszystkiego najlepszego.

– Czas świąteczny jest wyjątkowym czasem spotkań. Mieliśmy na sali przedstawicieli różnych organizacji. Chcemy podczas takich spotkań się jednoczyć, mówić o tym, że warto być razem, wspierać się wzajemnie i brać od siebie to co dobre i pozytywne – zaznaczyła Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

W czasie kilkudniowej wizyty senator Artur Warzocha również odwiedził klasztor ojców franciszkanów w Bołszowcach k. Halicza oraz pomodlił się i zapalił znicze przy pomnikach w Czarnym Lesie oraz Dytiatynie.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2017/10_oplatek_stanislawow_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X