Spotkanie autorskie z Teresą Proć w Użhorodzie fot. Anna Stożko

Spotkanie autorskie z Teresą Proć w Użhorodzie

Pierwszego dnia wiosny w Użhorodzie miała miejsce impreza pod nazwą „Każdy z nas jest szczególny”. Teresa Proć, autorka i ilustratorka książek dla dzieci, przedstawiła powieść „Pięć darów”.

fot. Anna Stożko

– Każdy człowiek jest niepowtarzalny, obdarowany własnym unikanym talentem, ale wszyscy podlegamy życiowym okolicznościom, które wystawiają na próbę naszą szczerość, siłę woli, zdolność współczucia – twierdzi Teresa Proć. – Ta książka opowiada o życiu dzieci, które odkryły w sobie nadzwyczajne zdolności. Dar Boży – to nie tylko wielka radość, ale i trudna próba.

Prezentacja książki odbyła się w formie żywej dyskusji z dziećmi. Autorka mówiła o tym, jak umiejętność wzajemnego słuchania, wspierania innych w odpowiedniej chwili i przyjęcia swego powołania stają się źródłem wewnętrznej mocy i ubogacenia duchowego. Książka ma na celu pomóc w wychowaniu dziecka zgodnie z zasadami moralności chrześcijańskiej.

Teresa Proć urodziła się w Złoczowie w obw. lwowskim w rodzinie o polskich korzeniach. W 1989 roku pracowała w Tarnopolu, stamtąd przeniosła się do Użhorodu. Tu stanęła na czele Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz.

Z wykształcenia Teresa jest ilustratorką. Ceni sobie jakość grafiki, dlatego swoje książki ilustruje sama. Ma na swoim koncie tomiki poezji i powieści dla dzieci. Współpracuje z innymi autorami, wśród których jest znany ukraiński pisarz Andrij Kurkow.

35 dzieci w wieku 10–14 lat, uczniów polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły im. Józefa Tischnera, młodszych członków Towarzystwa przy użhorodzkiej szkole nr 5 mogło poznać pisarkę i jej dorobek, oraz otrzymać książkę „Pięć darów” z autografem autorki. A przy okazji również najnowszy numer „Nowego Kuriera Galicyjskiego”.

fot. Anna Stożko

Akcja dla polskich dzieci w Użhorodzie została zainicjowana i zorganizowana przy wsparciu dobroczynnej fundacji partnerstwa polsko-ukraińskiego oraz fundacji „Karpackie inicjatywy”. Pogratulować Teresie Proć przyszli również koledzy z Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz.

Anna Stożko

X