Poświęcenie sztandaru Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach Fot. Andrzej Borysewicz

Poświęcenie sztandaru Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach

Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 20-lecia działalności szkoły. Jest to jedna z sześciu szkół ogólnokształcących z polskim językiem nauczania działająca na Ukrainie. Dzięki darczyńcom z Legnicy mościskie liceum otrzymało nowy sztandar.

Uroczystość przekazania i poświęcenia nowego sztandaru Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach odbyła się w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. I choć szkoła od 2005 roku ma skromny sztandar, który wyhaftowali sami uczniowie i nauczyciele, od lat marzyła o nowej chorągwi.

– Jest to dla nas bardzo wielki zaszczyt ze względu na to, że jest to bardzo cenny dla nas sztandar. Ze względu na to, że również jesteśmy Polakami i mamy w naszej szkole właśnie tę polskość oraz zawdzięczamy dużo Polsce – powiedział Paweł Ziober, uczeń 10 klasy liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach.

– Cieszymy się, że miasto Legnica sprezentowała nam sztandar, który teraz będzie stał u nas w korytarzu lub na apelach – dodała Lilia Czerwińska, uczennica 10 klasy mościskiego liceum.

Sztandar dla polskiej szkoły na Ukrainie ufundowali Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fundacja LSSE, Fundacja Pogoń Lwów, Pułk 4. Ułanów Zaniemeńskich, S.K. Kalinówka im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich. Podczas uroczystości fundatorzy wbili symboliczne gwoździe w drzewiec sztandaru.

 

Fot. Andrzej Borysewicz

W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz poczty sztandarowe: Dolnośląska Chorągiew Harcerzy ZHR im. Orląt Lwowskich i Hufiec ZHP w Legnicy im. Janusza Korczaka, harcerze 125 Jaczowska Drużyna Harcerzy „Husaria” im. ks. Jeremiego Wiśniowieckiego oraz uczniowie Wojskowa Szkoła Średnia im. Zawiszy Czarnego.

– Na 20-leciu szkoły Pani dyrektor powiedziała, że jej marzeniem jest posiadanie takiego sztandaru, więc długo nie trzeba było nas namawiać. Pozyskaliśmy też zaprzyjaźnione fundacje i partnerów i zakupiliśmy sztandar dla polskiej szkoły w Mościskach. Cieszę się, że fundatorami tego sztandaru są instytucje czy podmioty, które w sercach mają pomaganie Polakom zza wschodniej granicy – podkreślił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – W ciągu roku przekazaliśmy dla liceum różnego rodzaju artykuły szkolne, ale także laptopy i drukarkę. Dzięki pomocy naszej fundacji szkoła w Mościskach otrzymała autobus z Głogowa – podsumował prezes LSSE.

– Fundacja Pogoń Lwów, to nie tylko sport, to też działalność edukacyjna. Wspieranie szkół z polskim językiem nauczania i szkół sobotnio-niedzielnych. Cieszę się, że mogliśmy się dołączyć do tej inicjatywy ufundowania sztandaru dla liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach, a także organizacje pobytu dla młodzieży szkolnej, tutaj w Legnicy – powiedział Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów.

W czasie czterodniowej wizyty w Polsce młodzież z Mościsk zapoznała się z działalnością Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz zwiedziła zabytki miasta.

– Bardzo mi się spodobało. Zwiedziliśmy dużo muzeów, kościołów, również byliśmy na różnych uczelniach – powiedziała Wiktoria Staruńko, uczennica 10 klasy liceum.

– Braliśmy udział w konferencjach, spotkaniach z przedstawicielami fundacji i zwiedzaliśmy miasto. Bardzo nam się tutaj spodobało – dodała Kamila Orfin, uczennica 10 klasy.

 

Fot. Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Historię szkoły oraz jej działalność edukacyjną i kulturalną przedstawiła dyrektor liceum Teresa Teterycz w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podziękowała partnerom z Polski za współpracę i wsparcie.

– Obecnie w szkole uczy się 221 uczniów, w ubiegłym roku mieliśmy 255. Kilkanaście wyjechało do Polski, ale mamy nadzieję, że od września wrócą z powrotem. Obecnie w czasie trwającej wojny nauczanie odbywa się normalnie. Jeśli mamy alarmy powietrzne, to ze szkoły nikt nie wychodzi. Wszyscy chodzimy do schronu, gdzie są kontynuowane lekcje – powiedziała Teresa Teterycz, dyrektor Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach.

Do Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach z polskim językiem nauczania chodzą dzieci z rodzin polskich i mieszanych polsko-ukraińskich, nie tylko z Mościsk, ale także z okolicznych wiosek. Liceum powstało w 2002 roku ze środków Senatu RP dzięki staraniom Wspólnoty Polskiej i Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej.

Eugeniusz Sało

X