Pociągiem ze Lwowa do Warszawy europejskimi torami Fot. Ukrzaliznycia

Pociągiem ze Lwowa do Warszawy europejskimi torami

Do końca 2023 roku ma powstać linia kolejowa według europejskiego rozstawu szyn, pozwalająca bezpośrednio dojechać z Warszawy do Lwowa. Informuje „Rzeczpospolita”. Potem następne odcinki: także w kierunku na Kijów.

Storna ukraińska już zaczęła budować koleje o europejskim standardzie 1435 mm. Na razie powstaje kilkukilometrowy odcinek od polskiego Hrebennego do ukraińskiej Rawy Ruskiej.

– Przedłużymy ten odcinek do Lwowa, wzdłuż istniejącej linii szerokotorowej, do końca 2023 roku. To w przyszłości stworzy możliwość kursowania bezpośrednich pociągów Warszawa–Lwów, bez przesiadek i wymiany podwozi – powiedział „Rzeczpospolitej” Władimir Szemajew, dyrektor biura międzynarodowych projektów Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycia).

W planach jest również budowa nowych tras z Krakowa do Lwowa przez polską miejscowość Medyka oraz z Dorohuska przez Jagodzin do Kowla. Wprawdzie w ten sposób kolej normalnotorowa sięgnie tylko kilkadziesięciu kilometrów w głąb Ukrainy, ale połączy europejski system kolejowy z ważnymi węzłami kolejowymi i punktami przeładunku towarów.

źródło: Rzeczpospolita

X