Pałac Marsów w Sądowej Wiszni sprzedano na aukcji za 3,2 mln hrywien Obecny wygląd dawnego pałacu Marsów (Fot. Rada Miejska Sądowej Wiszni)

Pałac Marsów w Sądowej Wiszni sprzedano na aukcji za 3,2 mln hrywien

W Sądowej Wiszni w obwodzie lwowskim sprzedano na aukcji ruiny XIX-wiecznego pałacu Marsów. Nowym właścicielem zabytkowego budynku została „Fundacja Ukraińsko-Polskiej Historii Ludzi” z Równego, która zaoferowała 3,2 mln hrywien (około 400 tys. złotych). Te pieniądze trafią do budżetu gminy. Jako jeden z przyszłych projektów nowi właściciele rozważają mieszkania socjalne dla przesiedleńców.

Jak wskazano w dokumentach towarzyszących zabytkowi, Wydział Architektury i Urbanistyki Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej wyraził zgodę na wywłaszczenie pałacu z majątku komunalnego Rady Miejskiej Sądowej Wiszni. Zobowiązał jednak nowego właściciela do zawarcia umowy zabezpieczającej, wyrażenia zgody na przeznaczenie i utrzymywania go w należytym stanie, wymaganym przez status lokalnego zabytku.

Pocztówka ukazująca oryginalny wygląd zabytku, fot. slowopolskie.org

Niewiele wiadomo o nowym właścicielu pałacu. „Fundacja Ukraińsko-Polskiej Historii Ludzi” została powołana 15 listopada 2022 roku. Jej założycielem jest Zinaida Czilikina z Kijowa, a oficjalnym adresem rejestracji fundacji jest miasto Równe w obwodzie wołyńskim.

Zinaida Chilikina powiedziała portalowi zaxid.net, że nie ma jeszcze konkretnej koncepcji adaptacji pałacu, jest ona dopiero opracowywana. Fundacja też nie ma partnerów, ale liczy na przyszłe wsparcie ze strony Polski, bo majątek łączy w sobie historię obu krajów. Oprócz funkcji społecznej pałacu jako domu dla młodzieży ze wschodu, nowy właściciel zapowiada także plany w dziedzinie kultury.

Projekt rekonstrukcji pałacu, fot. slowopolskie.org

– Interesuje mnie odrestaurowanie budynku, zrobienie tam muzeum, do którego będzie można zapraszać poetów, artystów, organizować wystawy. Chciałbym, aby pałac stał się kultowym, estetycznym, historycznym miejscem, w którym łączy się historia Ukrainy i Polski. Zależy nam, aby projekt zakończył się sukcesem w wymiarze charytatywnym. Możliwe będzie przyjęcie dzieci osieroconych w czasie wojny, nawiązanie współpracy z lokalnymi placówkami oświatowymi. Chcemy, aby park wyglądał europejsko, aby był miejscem spacerów, wypoczynku, rozrywki, spotkań. Rzekę można wyczyścić. To projekt trwający nie jedną dekadę – podsumowała nowa właściciekla pałacu.

Więcej na temat pałacu w Sądowej Wiszni można przecztać tutaj: Magia pałacu Marsów w Sądowej Wiszni

źródło: zaxid.net

Magia pałacu Marsów w Sądowej Wiszni

Pałac Marsa w Sądowej Wiszni czeka na inwestora

X