Sławomir Nowak o remontach dróg na Ukrainie

– Administracje obwodowe nie naprawiają dróg, chociaż otrzymały na to fundusze – powiedział szef „Ukrautodor” Sławomir Nowak w wywiadzie dla Radio Swoboda.

– Powiem otwarcie, jestem zmęczony ciągłymi skargami gubernatorów na drogi państwowe. Ciągle żądają remontu tej czy innej trasy i chcą więcej pieniędzy na drogi państwowe. Siedzą na pieniądzach przewidzianych na remonty dróg, a drogi nie są naprawiane. Mówię im otwarcie: „Koledzy, zajmujcie się swoją robotą – naprawiajcie swoje drogi sami, a my będziemy robili swoje – mówi Sławomir Nowak.

Zaapelował o wywieranie nacisku na gubernatorów i ich kontrolę w wykorzystaniu kosztów.

– Decentralizacja dróg miała miejsce 1 stycznia br. Ze 170 tys. km dróg, którymi opiekował się „Ukrautodor”, 120 tys. km przekazano władzom lokalnym, a 50 tys. km pozostało w gestii centralnej. Przekazaliśmy nie tylko drogi, lecz także fundusze na ich remonty. W ramach tego funduszu przekazaliśmy 35% kosztów, czyli 11,5 mld hrywien – stwierdził Nowak. Podkreślił przy tym, że najlepiej koszty te wykorzystywane są w obw. lwowskim, tarnopolskim i na Wołyniu. Najgorsza sytuacja jest na Południu i Wschodzie.

Władze oczekują, że w 2018 roku wyremontowanych zostanie około 4 tys. km dróg z równoległym monitorowaniem naprawionych wcześniej tras. Według Ministerstwa infrastruktury Ukrainy w roku bieżącym „Ukrautodor” otrzymał bezprecedensowo wysokie wsparcie finansowe na kontrolę jakości dróg – 30 mln hrywien.

Źródło: radiosvoboda.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X