Śladami patronów roku do Borysławia i Drohobycza fot. Julia Bert/ Nowy Kurier galicyjski

Śladami patronów roku do Borysławia i Drohobycza

W przeddzień dnia Niepodległości przewodnicy Lwowa, w ramach projektu „Śladami wybitnych Polaków 2022 roku” odwiedzili Kalifornię galicyjską, czyli Borysław — niegdyś zagłębie naftowe Polski i Drohobycz — rodzinne miasto Brunona Szulca.
– Tak dawno nie byłam na żadnym wyjeździe dla przewodników. Dziś znowu radość ze wspólnego wyjazdu dzięki Konsulatowi Polskiemu, który najwyraźniej gorąco wierzy, że polscy turyści wrócą do Ukrainy – powiedziała Katarzyna Łoza, przewodnik lwowski, blogierka i pisarka.
W Borysławiu lekkim spacerkiem przeszło się przez Park Miejski, gdzie można usłyszeć odgłosy stojących obok alei,  kiwonów – charakterystyczne skrzypienie, trzeszczenie i cykanie. Na jednym z tych czynnych żurawi pompowych widnieje figurka Jana Zeha na innym Roberta Domsa. Niektóre z nich mają swoje imiona, takie jak Zdzisław, Edward czy Klajner. Do dzisiaj szyby są czynne.

– Uważam, że szyby naftowe, które można napotkać w różnych częściach miasta, są jedną z najciekawszych atrakcji Borysławia i mają olbrzymią wartość historyczną – podzieliła się swoimi wrażeniami Suzanna Kubacka, lwowski przewodnik.
Udało się zwiedzić, otwartą w styczniu ubiegłego roku, aptekę muzeum Jana Zeha. Podczas interaktywnej wycieczki, którą prowadził Igor Romaniuk, szef Centrum Informacyjno-Turystycznego miasta Borysław okazało się, że w muzeum zgromadzono prawie 900 eksponatów, czasem unikatowych. Są to naczynia apteczne, które znajdowały się w aptekach córek Jana Zeha, również puszki, wagi, różne pojemniczki i oczywiście, wielka kolekcja lamp naftowych. Można tutaj też kupić Lampe naftową, które obecnie są bardzo aktualne.

— Jestem mile zaskoczona ilością artefaktów zebranych w muzeum i ogólnie ciekawym oprowadzaniem — powiedziała Gałyna Zadorowska, kierownik kursu dla przewodników.

Po zwiedzaniu Borysławia następnym punktem był Drohobycz. Mimo to, że pogoda była nie bardzo wycieczkowa, z wielką chęcią zwiedziło się piękne miejscowe wille. Niektóre nawet udało się zwiedzieć wewnątrz. Pełna podziwu willę byłego prezydenta miasta Rajmunda Jarosza, słynną willę „Binka” i wielu innych. W większości były to miejsca związane z życiem i twórczością słynnego drohobyczanina Brunona Schulza, który cale swe życie spędził w tym mieście.

Senat RP ogłosił 2022 rok Rokiem Brunona Schulza. Zakończono wycieczkę wspólnym zdjęciem przed budynkiem znanego pisarza.
– Cieszę się bardzo, że jak za dawnych czasów, mogłam pochodzić uliczkami Drohobycza, wierzę, że za niedługo znowu przyjadę tu z turystami – pozwiedzała Oksana Grabowska, przewodnik lwowski.
Projekt „Śladami wybitnych Polaków 2022 roku” został zorganizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Julia Bert

X