Po Cmentarzu Łyczakowskim „Śladami wybitnych Polaków 2022 roku” fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Po Cmentarzu Łyczakowskim „Śladami wybitnych Polaków 2022 roku”

W ramach projektu „Śladami wybitnych Polaków 2022 roku” przedstawiciele organizacji polskich oraz lwowscy przewodnicy zwiedzili groby znanych rodaków i obrońców Ojczyzny na Cmentarzu Łyczakowskim.

– Bardzo lubię cmentarz Łyczakowski. Lubię po prostu tutaj przyjść na spacer. Dzisiaj przy powstańcach listopadowych słyszałam jak dzieciaki śpiewały rotę. Bardzo mnie to wzruszyło – powiedziała Krystyna Łabaziewicz, Polka ze Lwowa.

– Czekamy, kiedy skończy się wojna, kiedy przyjadą turyści z Polski, będziemy ich tu oprowadzać i wszystkie ciekawostki, o których dzisiaj nam opowiadano, wykorzystamy w czasie oprowadzania turystów po cmentarzu – powiedziała Halina Wilkowa, prezes Stowarzyszenia Przewodników miasta Lwowa i obwodu lwowskiego.

fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Wycieczka rozpoczęła się na Cmentarzu Obrońców Lwowa, gdzie znajdują się mogiły uczestników wojny polsko-ukraińskiej o Lwów oraz groby poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych.

– My jako przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi chcemy przybliżyć postacie tych, którzy kiedyś złożyli swoje życie w obronie Ojczyzny. Dzisiaj taka szczegółowa wycieczka-spacer po cmentarzu Obrońców Lwowa, do powstańców listopadowych i styczniowych oraz wybranych grobów na Cmentarzu Łyczakowskim – powiedział Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Spacer po Cmentarzu Łyczakowskim zakończył się przy grobie Marii Konopnickiej. Wybitna poetka, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, jest uznana za patronkę roku 2022.

– Maria Konopnicka jest bardzo znana we Lwowie. Plac, ulica i szkoła, jedna z dwóch polskich we Lwowie, noszą imię Marii Konopnickiej – dodała Halina Wilkowa, prezes Stowarzyszenia Przewodników miasta Lwowa i obwodu lwowskiego.

Projekt „Śladami wybitnych Polaków 2022 roku” został zrealizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Karina Wysoczańska

X