Sejm i Rada Najwyższa przyjęły „Deklarację Pamięci i Solidarności”

Sejm i Rada Najwyższa przyjęły „Deklarację Pamięci i Solidarności”

Sejm Rzeczypospolitej przyjął „Deklarację Pamięci i Solidarności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Najwyższej Ukrainy”. Za przyjęciem deklaracji głosowało 367, przeciw było 44, 14 było przeciw.

Wspólnie i jednocześnie przyjmujemy niniejszą „Deklarację Pamięci i Solidarności”, aby oddać hołd milionom ofiar poniesionych przez nasze narody w czasie II wojny światowej oraz potępić zewnętrznych agresorów, którzy próbowali zniszczyć naszą niepodległość – czytamy w uchwale polskiego Sejmu.

W uchwale ponadto zaznaczono, że Pakt Ribbentrop-Mołotow miedzy Związkiem Sowieckim i nazistowskimi Niemcami doprowadził do wybuchu II wojny światowej. W dokumencie podkreślono datę 17 września, kiedy do okupanta niemieckiego na ziemiach polskich dołączył agresor sowiecki.

W ustawie potępiono również agresywną politykę Federacji Rosyjskiej w stosunku do Ukrainy, łamanie przez Rosję norm prawa międzynarodowego, umów zawartych z Ukrainą, niestosowanie się Rosji do postanowień, prowadzenie wojny hybrydowej i informacyjnej, która stanowi zagrożenie dla Europy.

Sejm podkreślił zaangażowanie Polski w działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. W deklaracji zaznaczono również potrzebę bezstronnych badań historycznych, podjęcia szczerej i przyjacielskiej współpracy badawczej i powstrzymania sił, które prowadzą do sporów pomiędzy naszymi państwami. Podkreślono również potrzebę wspólnych działań w ramach NATO wobec zagrożeń i wsparcie dla strategicznego celu, jakim jest obecność Ukrainy w sojuszu. W tekście wymieniono również solidarność z narodem Tatarów krymskich.

Tego samego dnia również Rada Najwyższa podjęła uzgodnioną z polską stroną „Deklarację Pamięci i Solidarności”.

fot. Kancelaria Sejmu

W Sejmie Klub Poselski Kukiz’15 i koło Wolni i Solidarni złożyły wniosek o odrzucenie deklaracji w pierwszym czytaniu, natomiast Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania. Poseł PiS Konrad Głębocki składając wniosek powiedział: „Rosja wielokrotnie zyskiwała na skłóceniu narodów, które chciała od siebie uzależnić. Nie można dzisiaj, świadomie lub nie, służyć realizacji tej polityki. W obliczu powrotu do imperialnej polityki Rosji nasze narody powinny wykazywać się solidarnością i współdziałaniem”. Projekt poparły również Platforma Obywatelska, PSL i Nowoczesna.

Głosowanie odbyło się 20 października.

źródło: sejm.gov.pl, onet.pl, rada.gov.ua, dzieje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X