Sąd rozpatrzy kasację wyroku Tymoszenko

Sąd rozpatrzy kasację wyroku Tymoszenko

Najwyższy Specjalistyczny Sąd Ukrainy rozpatrzy kasację wyroku siedmiu lat więzienia dla byłej premier Julii Tymoszenko 15 maja, – poinformowała obrona opozycjonistki, przetrzymywanej w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie

 

– Posiedzenie sądu odbędzie się 15 maja o godzinie 10:00, – oświadczył w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina adwokat Ołeksandr Płachotniuk.

W październiku, oprócz wydania wyroku pozbawienia wolności, sąd pierwszej instancji zakazał Tymoszenko zajmowania stanowisk państwowych przez trzy lata oraz zobowiązał ją do wypłacenia państwowej firmie paliwowej Naftohaz Ukrainy odszkodowania w wysokości 1,5 mld hrywien (ok. 600 mln złotych). Według sądu, była to wartość strat, które poniósł Naftohaz w wyniku zawarcia przez Tymoszenko niekorzystnych umów gazowych z Rosją. Zgodnie z ukraińskim prawem, osoba skazana nie może kandydować ani w wyborach prezydenckich, ani parlamentarnych.

Skazanie Tymoszenko pogorszyło stosunki między Ukrainą a Unią Europejską. Bruksela uznała, że wyrok na byłą szefową rządu jest wyrazem wybiórczego stosowania prawa; z tego powodu w grudniu nie doszło do parafowania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

 

amk

19-03-2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X