Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

9 lipca z Kamionki Buskiej w obwodzie lwowskim oraz ze Śniatyna i Zabłotowa na Pokuciu, a 10 lipca ze Lwowa i Tarnopola ruszyły grupy uczestników Pieszej Pielgrzymki Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach koło Halicza. W piątek 13 lipca dołączy się jeszcze jedna grupa, z Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa). W pielgrzymkach uczestniczą też pątnicy ze wschodniej Ukrainy i Polski.

Porannej mszy św. 10 lipca, odprawionej dla pielgrzymów w sanktuarium św. Antoniego we Lwowie, przewodniczył metropolita archidiecezji lwowskiej abp Mieczysław Mokrzycki. Wygłosił homilię oraz towarzyszył im w drodze ulicami miasta.

– Miesiąc lipiec dla naszego Kościoła w Ukrainie jest miesiącem pielgrzymowania, bo udajemy się do naszych krajowych sanktuariów – do Berdyczowa, do Latyczowa, a także do naszego sanktuarium w archidiecezji lwowskiej, do Bołszowiec – powiedział w rozmowie z dziennikarzem Kuriera Galicyjskiego arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. – Cieszę się, że wczoraj mogłem już się spotkać z pielgrzymami z Kamionki Buskiej. Pozdrowić ich i podziękować im, że poświęcają swój czas na modlitwę, na te rekolekcje w drodze i na spotkanie ze swoimi bliskimi, znajomymi, za to, że zanoszą modlitwy za cały nasz Kościół, a także tych wszystkich, którzy polecają się naszym modlitwom. W tym roku przeżywamy wyjątkowy czas, ponieważ w Kościele na Ukrainie poświęcony on jest Świętości Rodziny i Małżeństwa. Modlimy się za nasze rodziny, za dzieci w rodzinach, by mogły wzrastać w dobrych warunkach, by rodzice mieli pracę i zapewniali swoim dzieciom godne warunki życia – zaznaczył lwowski metropolita.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki poinformował, że w niedzielę 14 lipca, podczas mszy św. odpustowej w Bołszowcach biskup odessko-symferopolski Bronisław Bernacki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego dokona intronizacji kopii obrazu Matki Bożej Bołszowieckiej, której oryginał znajduje się w Gdańsku. Po II wojnie światowej zabrali go ze sobą wyjeżdżając ojcowie karmelici. Potem odbędzie się kilkudniowe XVII Franciszkańskie Spotkanie Młodzieży.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/pielgrzymka_bolszowce{/gallery}

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X