Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy Fot. Wojciech Jankowski

Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy

Rozpoczął się maraton literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym Miesiąca Spotkań Literackich jest Rumunia. Wśród pisarzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumuni i Mołdawii będzie reprezentowana również Polska.

Przez 32 dni będą się odbywać spotkania z literatami z Europy Środkowo-Wschodniej. Codziennie prezentuje swoją literaturę jeden pisarz z Ukrainy, Czech, Słowacji bądź Polski i jeden piszący po rumuńsku, z Rumunii bądź Mołdawii.

Polskę będą reprezentowali Weronika Murek (11.07), Małgorzata Rejmer (15.07), Hubert Klimko-Dobrzaniecki (25.07), Kamil Bałuk (29.07) i Bartosz Sadulski (2.08).

Miesiąc Spotkań Literackich w tym roku ma na swojej trasie Brno, Koszyce, Ostrawę, Wrocław i Lwów. We Lwowie jest to piąta edycja wydarzenia, a same spotkania obchodzą 20 rocznicę.

– Staramy się dobierać autorów polskich, którzy nie są bardzo znani we Lwowie, ponieważ wielu z nich odwiedzało już Lwów, występowali na licznych literackich wydarzeniach. My chcemy promować nowe, interesujące, naszym zdaniem, polskie nazwiska – zaznaczył dyrektor festiwalu Hryhory Semenczuk.

Współorganizatorem wydarzenia jest Czeskie Centrum z Kijowa. Czeska placówka zaangażowała się we lwowskie wydarzenie. Przygotowali bezpłatny folder reklamujący czeską literaturę z… krecikiem na okładce. Do Galicji z Kijowa przyjechała dyrektor ośrodka Lucie Řehoříková.

– Staramy się być obecni w trakcie wszystkich ważnych wydarzeniach kulturalnych. Prezentować nowe formaty i wspierać już istniejące, jak na przykład Autorskie Spotkania Literackie. Promować czeski wkład, jak na przykład tegoroczne spotkania, na których będzie sześciu czeskich pisarzy, dwa zespoły, jeden muzyczny, drugi słowno-muzyczny.

Literacki maraton rozpoczęły ważne nazwiska ukraińskiej literatury – Oksana Zabużko (5 lipca) i Taras Prochaśko (6 lipca), zakończy Jurij Andruchowycz 4 sierpnia. Spotkania odbywają się codziennie w Teatrze im. Łesi Ukrainki przy ul. Gródeckiej 36 o godz. 18.30 i 20.00.

Program można znaleźć na stronie społecznościowej facebook.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X