Kwaśniewski o sprawie Tymoszenko

Kwaśniewski o sprawie Tymoszenko

Sytuacja na Ukrainie jest niezwykle zagmatwana – ocenił Aleksander Kwaśniewski, który uczestniczy w unijnej misji ds. relacji z Kijowem. Mówi, że władze przedstawiły „niezwykle poważne oskarżenia” wobec Julii Tymoszenko.

Szybkiego rozwiązania nie widać. Nie sądzę, że będzie można je znaleźć w ciągu najbliższych tygodni. Trzeba liczyć się z tym, że misja będzie trwała dłużej – ocenia Aleksander Kwaśniewski po wizycie w Kijowie i rozmowach z opozycją oraz władzami Ukrainy. Były prezydent ma jednak nadzieję, że misja Parlamentu Europejskiego będzie działała powściągająco na ukraińskie władze, tak by trzymały się w większym stopniu standardów europejskich.

Wysłannicy Parlamentu Europejskiego, były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox, byli z jednodniową wizytą na Ukrainie w poniedziałek. Aleksander Kwaśniewski mówi, że wizyta rozpoczęła się od spotkania z córką Julii Tymoszenko Jewheniją, potem odbyła się rozmowa z doradcą politycznym Tymoszenko Grigorijem Niemirią i jej adwokatem. Następnie wysłannicy PE spotkali się na długiej prawie trzygodzinnej rozmowie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, do której doszło na jego prośbę, a potem z premierem Mykołą Azarowem i ministrami sprawiedliwości i zdrowia, z wiceszefem Prokuratury Generalnej.

„Poważne oskarżenia” wobec Julii Tymoszenko
Gość Jedynki zapowiada, że misja będzie kontynuowana, Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski wrócą do Kijowa. 25 czerwca ma ruszyć proces kasacyjny Julii Tymoszenko. – Nie wiemy jednak, czy się odbędzie, ponieważ do tej pory Julia Tymoszenko ze względów zdrowotnych nie uczestniczyła w tych posiedzeniach. A wskazane byłoby, żeby wzięła udział (w tym procesie) – powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski mówił, że sytuacja jest skomplikowana prawnie, bo wyrok został wydany przez pierwszą instancję, został potwierdzony w sądzie apelacyjnym. Teraz jest etap kasacyjny. Trudna w jego ocenie jest sytuacja innych przedstawicieli opozycji, w tym byłego szefa MSW Jurija Łucenki czy (byłego p.o. ministra obrony Walerija) Iwaszczenki. Z drugiej strony władze przedstawiły niezwykle poważne oskarżenia wobec Julii Tymoszenko. Misja będzie musiała zweryfikować te dokumenty. Pomaga jej w tym zespół prawników.

Były prezydent przypomniał, że pod koniec października na Ukrainie są wybory, więc sytuacja jest bardzo napięta. W jego ocenie to wydarzenie kluczowe dla przyszłości Ukrainy. – Jeśli opozycja uzyska w nich silny mandat, to może stworzyć pewną atmosferę przełomu – uważa Aleksander Kwaśniewski.

Gość Jedynki poinformował też, że mandat misji został rozszerzony za zgodą premiera i prezydenta Ukrainy, stąd Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski będą zajmować się nie tylko jedną kasacją, ale również innymi oskarżeniami dotyczącymi Julii Tymoszenko, innych polityków, a także przygotowaniami do wyborów.

Aleksander Kwaśniewski zauważył również, że nowy kodeks postępowania karnego na Ukrainie wejdzie w życie 1 listopada. Zmienia on m.in. procedury kasacyjne.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski

„Sygnały Dnia” Program I Polskiego Radia 13.06.2012

 

Posłuchaj:

Kwaśniewski : „Nie ma szybkiego rozwiązania sprawy Tymoszenko”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X