III Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie

Ponad 700 gości z 17 krajów uczestniczyło w Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej, który w dniach 2-4 października 2014 roku odbył się w Centrum Kultury w Lublinie.

Dyplomaci, politycy, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i kultury, instytucji międzynarodowych, organizacji pozarządowych dyskutowali na temat najważniejszych problemów i wyzwań stojących przed Europą Środkowo-Wschodnią w kontekście wydarzeń wojennych na Ukrainie.

Obrady tegorocznego Kongresu zostały podzielone na osiem linii programowych: dobre rządzenie, społeczeństwo obywatelskie, edukacja i nauka, ochrona środowiska, konteksty, turystyka, dziedzictwo, kultura dla rozwoju. Dla każdej z nich sformułowano szczegółowe tematy i zagadnienia, wokół których koncentrowały panele się dyskusyjne. W panelach dyskusyjnych uczestniczyli m.in. dziennikarze „Kuriera Galicyjskiego”, „Dziennika Kijowskiego” oraz „Polskiego Radia Berdyczów”.

Lublin pragnie pełnić rolę Bramy na Wschód, być liderem współpracy terytorialnej w Europie Środkowo-Wschodniej i przyczyniać się do współtworzenia europejskiej polityki sąsiedztwa – podkreślali przy każdej okazji organizatorzy Kongresu. „Lublin stara się budować różnorakie relacje zarówno w sferze kultury, edukacji, współpracy naukowej, jak i gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego oraz administracji. Mamy do zaoferowania dobre praktyki w każdym obszarze, ale takie dobre praktyki są i u naszych partnerów, od których też się uczymy” – powiedział w swoim wystąpieniu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

{gallery}gallery/2015/lublinkongres{/gallery}

Władze Lublina nie ukrywały, że wspólne działania przynoszą wymierne efekty również dla samego miasta, które staje się centrum wschodniej polityki całego kraju, co zdecydowanie podnosi jego prestiż. Można też zauważyć, że w Lublinie pojawia się coraz więcej studentów zza wschodniej granicy.

Przedstawiciele władz Lublina, stolicy Gruzji – Tibilisi oraz miast ukraińskich: Dniepropietrowska, Iwano-Frankiwska, Łucka, Odessy, Równego, Sum, Tarnopola i Winnicy podpisali deklarację o współpracy terytorialnej na rzecz realizacji w projektów w różnych dziedzinach, współfinansowanych m.in. z funduszy europejskich.

Henryk Wujec, doradca prezydenta RP, który uczestniczył w otwarciu Kongresu powiedział, że polityka wschodnia należy obecnie do najważniejszych spraw w Polsce a Lublin wyróżnia się wśród innych ośrodków jako miejsce inicjowania współpracy z partnerami ze Wschodu. „Wiele zależy od tego, czy potrafimy wykorzystać te nadzieje, które są po stronie ukraińskiej, gruzińskiej, mołdawskiej, że te wspólne działania przybliżą naszych przyjaciół do pełnego wejścia w struktury Unii Europejskiej”.

Zdaniem wojewody lubelskiego Wojciecha Wilka ustrój samorządu terytorialnego w Polsce jest przykładowym modelem dla koncepcji reformy samorządowej na Ukrainie. Samorządowcy z różnych obwodów tego kraju pragnęli poznać najważniejsze cechy polskiego systemu samorządowego w celu zastosowania ich w planowanej reformie ukraińskiego systemu władzy lokalnej.

„Dziś przyszłość Europy rozgrywa się w Ukrainie” – te słowa padały z ust polityków, dyplomatów, naukowców, działaczy społecznych. Poszukiwano odpowiedzi na pytanie jak konkretnie UE może pomóc w pokojowym rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie oraz dyskutowano o interesach Polski, Niemiec, USA, Rosji i innych krajów regionu. W obradach uczestniczyła też młodzież.

W panelu dyskusyjnym Europa wobec „kryzysu ukraińskiego”, który moderował prof. Włodzimierz Osadczy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uczestniczyli m.in. badacz problematyki wschodniej dr Andrzej Szabaciuk, autor dokumentalnych filmów o życiu i losach Polaków na Wschodzie Maciej Wojciechowski oraz Konstanty Czawaga z „Kuriera Galicyjskiego”.

Organizatorzy Kongresu nagrodzili najlepsze projekty współpracy transgranicznej, które skutecznie zmieniają kształt i wizerunek małych ojczyzn całej Europy Wschodniej.

Kongresowi Inicjatyw Europy Wschodniej towarzyszył XV Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy”, podczas którego brzmiały tradycyjne, archaiczne pieśni, prezentowane w dawnych, nieraz zrekonstruowanych technikach śpiewania. Podczas kongresu został też rozstrzygnięty konkurs na najlepsze projekty transgraniczne.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 19 (215) za 21-30 października 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X