„Przystanek historia – Lwów”: zajęcia poświęcone 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej

W ogólnokształcących szkołach średnich w Mościskach i Strzelczyskach, szkołach nr 10 i nr 24 we Lwowie z polskim językiem nauczania oraz na Katolickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa przeprowadzili prelekcje historyczne na temat kampanii wrześniowej 1939 roku oraz polskich symboli narodowych. Spotkania odbyły się w ramach projektu „Przystanek historia. Lwów”.

Artur Żak, koordynator „Przystanku Historia. Lwów” ze Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej opowiedział, że projekt zainicjowano w maju 2018 roku na wzór spotkań z historią w Polsce, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej RP. „Przystanek” miał już miejsce we Lwowie, Samborze, Rudkach, Stryju oraz innych miejscowościach obwodu lwowskiego.

– Projekt jest bardzo prosty. Każda polska organizacja, szkoła, środowisko z lwowskiego okręgu konsularnego mogą zwrócić się do nas. Wtedy my przyjeżdżamy do nich z wykładami, grami terenowymi, prelekcjami, wystawami. Oferta IPN-u jest bardzo szeroka i dostosowana do każdej grupy wiekowej – oznajmił koordynator wydarzenia.

{youtube}OnByikzISwE{/youtube}

Dr Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że kolejna edycja „Przystanku Historia. Lwów” odbywa się z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Chcemy, żeby te wydarzenia były lepiej rozumiane przez młodzież, aby wiedzieli co się stało przed osiemdziesięciu laty. Wiemy, że te wydarzenia wojenne odcisnęły bardzo dramatyczne piętno na historii narodu polskiego. Stąd przykładamy ogromną wagę do tego, żeby ta pamięć wśród Polaków trwała – zaznaczył pracownik IPNu. – Szczególny nacisk położyłem na obronę Lwowa w 1939 roku. Zwróciliśmy uwagę także na istniejące cmentarze wojskowe, bo wymagają one troski i pamięci. Chcemy, aby młodzież udając się na te cmentarze, zapalając świecie i modląc się, rozumiała, komu oddaje hołd.

Znaczenie polskich symboli narodowych przybliżył uczniom młodszych klas Maciej Rędziniak z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

– Z polskimi symbolami narodowymi spotykamy się codziennie. Bardzo często widzimy polską flagę, herb czy słyszymy hymn narodowy. Ale mało kto zdaje sobie sprawę skąd one się wzięły. Dlatego próbujemy zaszczepić w młodych ludziach to, żeby pamiętali o polskiej fladzę, herbie i hymnie. Żeby śpiewać ten hymn w całości, tak jak robi to prezydent Andrzej Duda. Żeby wywiesić tą flagę, żeby nie wstydzić się biało-czerwonych kolorów. Pamiętajmy, że przez cały okres rozbiorów Polski nie mogliśmy korzystać z tych symboli. W czasie II wojny światowej wywieszenie polskiej flagi czy herbu było karane śmiercią. Teraz możemy, a bardzo często tego nie robimy – podsumował Maciej Rędziniak.

Uczniowie z polskiej szkoły w Strzelczyskach podzielili się wrażeniami na temat lekcji historii. – Wykładowcy z Polski opowiadali nam o historii II wojny światowej – powiedziała Martyna Dudek, uczennica 8 klasy. – Rosja i Niemcy napadli na Polskę i podzielili ją pomiędzy sobą. Gdyby inaczej została podzielona mapa moglibyśmy teraz mieszkać w Polsce – dodała Patrycja Kuc, uczennica 7 klasy.

Konsul Rafał Kocot zaznaczył, że dzieci i młodzież powinni poznawać historię tych ziem, szczególnie w czasie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, gdzie na cmentarzu w Mościskach leżą żołnierze Wojska Polskiego polegli we wrześniu 1939 roku.

Kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie dodał, że w ramach „Przystanku” otwarto wystawę „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, która jest częścią międzynarodowego projektu realizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

– Są to spotkania historyków z młodzieżą, którzy przybliżają czas wojenny tutaj na Ziemi Lwowskiej. A dodatkowo prezentujemy wystawę „Walka i Cierpienie” o losach Polaków, losach Wojska Polskiego i cywili podczas II wojny światowej. Wystawa będzie wędrować od Mościsk i Strzelczysk po Lwów i Stanisławów – podkreślił polski dyplomata.

Projekt „Przystanek historia. Lwów” jest cyklem prelekcji na tematy historyczne, zainicjowanym przez Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Całość przedsięwzięcia objął patronatem Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało, Andrzej Borysewycz
{gallery}gallery/2019/przystanek_historia_lwow_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X