Przygotowania do Dni Europy w Drohobyczu

Dni Europy odbędą się w Drohobyczu dniach 5-6 czerwca br. Co dwa tygodnie w Radzie miasta odbywa się narada przedstawicieli Uniwersytetu Drohobyckiego, jako inicjatora imprezy i władz miasta.

Tym razem na spotkaniu nie było żadnych przedstawicieli mediów, oprócz dziennikarza Kuriera Galicyjskiego. Nie przybyli nawet ci, którzy są oficjalnymi partnerami medialnymi Dni Europy. Wygląda na to, że koledzy dziennikarze i niektórzy urzędnicy nie uświadamiają sobie rangi tej międzynarodowej imprezy, która odbędzie się w Drohobyczu po raz pierwszy.Koordynator Dni ze strony Uniwersytetu Drohobyckiego Wira Meniok poinformowała, że program został ostatecznie ustalony. Do uzgodnienia pozostały jedynie szczegóły. Jednocześnie potwierdziła udział w Dniach ambasadora UE na Ukrainie Jana Tombińskiego i jego wykład na otwarcie imprezy. 

Wira Meniok podkreśliła również rosnące zainteresowanie Dniami Europy w Drohobyczu. Zaznaczyła, że zgłoszenie na swój udział otrzymała od ambasad Litwy, Niemiec, honorowego konsulatu Austrii we Lwowie. Natomiast przedstawiciel władz miasta Iryna Kusznir dodała, że udział w imprezie ma zamiar wziąć konsul generalny Rumunii w Czerniowcach (Drohobycz podlega pod ten okręg konsularny) i rozważa ona możliwość umów partnerskich pomiędzy miastami rumuńskimi i Drohobyczem.

W programie oprócz wystąpienia Jana Tombińskiego odbędą się dyskusje tematyczne pt.: „Prawem i lewem. Konflikty i ich rozwiązywanie na Rusi Czerwonej – w przeszłości i dziś”. Zaprezentowana zostanie międzynarodowa działalność Uniwersytetu Drohobyckiego i jarmark miast partnerskich. Oprócz tego odbędą się ciekawe spotkania, prelekcje, imprezy artystyczne, o których organizatorzy zawiadomią po ostatecznym sprecyzowaniu programu.

Dni Europy w Drohobyczu zakończą się koncertem na Rynku, którego główną atrakcją będzie występ zespołu „Taraka” z Polski. Zespół zgodził się udostępnić swój sprzęt nagłaśniający na cały koncert, który odbędzie się wieczorem 6 czerwca.

Kolejne spotkanie organizatorów przewidziane jest na 12 maja. W spotkaniu weźmie udział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Natomiast 15 maja w siedzibie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie planowana jest konferencja prasowa dotycząca imprezy.

Leonid Golberg
Roman Oszczypok

Tekst ukazał się w nr 9 (229) za 15 maja – 28 maja 2015

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X