Przegląd filmów polskich we Lwowie. Co dzisiaj?

Przegląd filmów polskich we Lwowie. Co dzisiaj?

Spotkanie ze znanym polskim reżyserem filmowym, dramatopisarzem i scenarzystą Januszem Majewskim, przegląd perełek polskiej animacji, kontrowersyjna „Różyczka”, romantyczne „Listy do M” oraz ciepły film „Po sezonie” czekają dziś na lwowskich kinomanów.

O 17:00 w księgarni „Є” (prospekt Swobody 7) odbędzie się prezentacja autobiograficznej książki Janusza Majewskiego „Mała matura 1947”.

Miłośnicy animacji mają okazję trafić na jej przegląd o 17:30 w kinie Kinopałac (ul. Teatralna 22). Można będzie obejrzeć takie filmy, jak:

Animowana historia Polski. Odwieczna puszcza ciągnąca się po horyzont. Pomiędzy drzewami widać małą polanę skąpaną w promieniach słonecznego światła. W światło wchodzi wój dzierżący włócznię, którą wbija w sam środek polany. Zrywa się huraganowy wiatr, a w miejscu, w które wbito włócznię, wyrasta wczesnośredniowieczne miasto… Tak zaczyna się animowana wyprawa przez tysiącletnią historię Polski – od Państwa Piastów po obrady Okrągłego Stołu i upadek komunizmu.

Underlife. Film opowiada o narodzinach, przyjściu i odejściu. O tym czy człowiek może wyzwolić się spod wpływu, jaki wywiera na jego życie czas i miejsce narodzin, pojawienia się we własnym wózku. I czy jest się świadomym niewidzialnego, czasem destrukcyjnego wpływu przodków, za sprawą którego być może nigdy nie będziemy w stanie wydostać się z tego wózka. To symboliczno-metaforyczna, krótka historia jednego wózka.

Maska. Scenariusz filmu jest adaptacją powieści Stanisława Lema. Akcja „Maski” toczy się w zaawansowanym technologicznie feudalnym świecie. Piękna Duenna została stworzona po to, aby wypełnić pewną misję. Jednak będzie musiała dokonać wyboru pomiędzy wywiązaniem się z zadania, do którego została powołana, a miłością.

Miasto ruin. Wiosna, rok 1945. Liberator zmniejsza pułap lotu, poniżej warstwy chmur. Leci na północ wzdłuż Wisły, aby chwilę później znaleźć się nad rejonem niedawnych walk powstańców, zburzoną Warszawą. Zapierający dech w piersiach obraz miasta zniszczonego po 63 dniach bohaterskiej walki.

Świteź. Film jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Wszystkie postacie i elementy pojawiające się w filmie są powołane do życia przy pomocy specjalnej techniki, która wzbogaciła animację w żyjącą tkankę faktury malarskiej.

Katedra. Jest to opowieść o samotnym pielgrzymie, który wędrując przez pewną planetę, dociera do zagadkowej budowli. Spacerując we wnętrzu „katedry” podziwia jej konstrukcję, zdobienia filarów, oddycha jej niepowtarzalną atmosferą. Gdy wydaje mu się, że poznał już wszystkie jej tajemnice, wstaje słońce, które odsłania prawdziwy sekret budowli… Film zachwyca i skłania do zadumy nad kruchością życia oraz otaczającym nas światem – z całą jego grozą i fascynującą tajemniczością.

Ścieżki nienawiści. Walka. Nieistotna jest jej skala ani ideologia, która za nią stoi; nieważne czy jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny – krwawe ślady, ścieżki nienawiści. To krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu. Otchłań prowadzącą do nieuchronnej zagłady i unicestwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X