Przegląd filmów polskich we Lwowie. Co dzisiaj?

Przegląd filmów polskich we Lwowie. Co dzisiaj?

O 19:00 organizatorzy przeglądu zapraszają widzów na kontrowersyjny film Jana Kidawy-Błońskiego Różyczka. Znany pisarz Adam Warczewski (Andrzej Seweryn) przeżywa romans z dużo młodszą od siebie, piękną Kamilą (Magdalena Boczarska). Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji, intelektualista poślubia atrakcyjną „dziewczynę znikąd”. Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną (Robert Więckiewicz), z którym łączy ją nie tylko silna namiętność, ale i groźna intryga. Zaangażowana w niemoralny układ z agentem, przekazuje mu informacje mające służyć kompromitacji pisarza oskarżanego o działalność opozycyjną. Erotyczna fascynacja kochankiem stopniowo przeradza się w głębokie uczucie, choć kobieta od samego początku wie, że jest jedynie narzędziem w zaplanowanej akcji tajnych służb. Wybiera sobie pseudonim „Różyczka”. Losy filmowego bohatera są bardzo podobne do prawdziwej historii wybitnego polskiego historyka Pawła Jasienicy. Reżyser zaznacza, że film „zawiera elementy, które były inspirowane rzeczywistością, co absolutnie nie oznacza, że fabuła oparta jest na faktach”.

Z otchłani intryg i tragicznych przeżyć spróbuje wyrwać widzów romantyczna komedia Listy do M, którą pokażą 20:00. „Listy do M” to 5 różnych historii dziejących się w Warszawie w Wigilię Bożego Narodzenia. Czar tego wieczoru wpłynie na życie bohaterów i zmieni je na zawsze, bo nie można przecież uciec przed świętami… I przed miłością… To film dla tych, którzy wierzą w miłość i dla tych, którzy już się poddali; dla tych, którzy uciekają przed świętami i dla tych, którzy czekają na nie z utęsknieniem.

W tym samym czasie, w Kinie Kopernik (ul. Kopernika 9), w ramach retrospektywy twórczości Janusza Majewskiego, odbędzie się pokaz filmu Po sezonie. Refleksyjny i ciepły film o uczuciu i fascynacji między tryskającym energią, sympatycznym osiemdziesięciolatkiem Leonem (Leon Niemczyk) i będącą świeżo po rozwodzie, trzydziestoletnią Emilią (Magdalena Cielecka). Akcja toczy się zimą w niewielkim mazurskim pensjonacie, w którym dwoje turystów postanowiło znaleźć schronienie przed światem. Janusz Majewski opowiada tę historię w sposób spokojny, z poczuciem humoru a jednocześnie z powagą i zadumą, tam, gdzie jest mowa o dramacie samotności, lęku przed zbliżającą się nieuchronnie śmiercią oraz potrzebie bliskości i bycia kochanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X