Przedstawiciele Rządu RP z wizytą w Stanisławowie

15 marca br. delegacja polskich parlamentarzystów działających na rzecz współpracy z Polonią i Polakami za granicą spotkała się z Polakami w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Dyrektor Maria Osidacz oprowadziła delegatów po pomieszczeniach Centrum oraz opowiedziała o działalności i planach na rok 2016.

Na spotkanie w sali głównej zostali zaproszeni przedstawiciele polskich organizacji ze Stanisławowa, młodzież i wolontariusze CKPiDE.

– Dla nas to wielka przyjemność oglądania młodej, ale prężnie działającej instytucji Domu Polskiego w Stanisławowie – powiedział Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. – Cieszymy się, zwłaszcza z nauki języka polskiego. Zależy nam, żeby środowisko polskie tutaj istniało, cały czas się rozwijało, żeby kolejne pokolenia miały kontakt z polskością.

– Jesteśmy jedną wielką wspaniałą polską rodziną. Nasz największy Święty z rodu Polaków mówił, że Polska jest wszędzie tam gdzie biją polskie serca. A tutaj biją polskie serca i niech one biją jak najpiękniej dla Polski, Ukrainy i świata. Życzę aby ten dom służył „orlim siedliskiem, skąd do lotów wysokich i do Boga blisko” – powiedziała Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji ds. Łączności z Polonią i Polakami za Granicą Senatu RP.

Dyrektor Centrum Maria Osidacz podsumowując powiedziała, że to ważne spotkanie, podczas którego „delegaci rządu polskiego zobaczyli, że Polacy w Stanisławowie są. Również są Ukraińcy przychylni Polsce, którzy ze sobą współpracują i działają”.

Delegacja spotkała się również z nowym merem Iwano-Frankiwska Rusłanem Marcinkiwym oraz przedstawicielami Rady Miejskiej.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 5 (249) 18-30 marca 2016

{youtube}_YRA8gQd-bg{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X