Prezentacja książki „Polska – Zarys dziejów” w Stanisławowie

14 marca br. w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbyła się prezentacja książki „Polska – Zarys dziejów” w języku ukraińskim, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Gościem specjalnym spotkania był Jacek Pawłowicz, kierownik Referatu Biura Edukacji Publicznej warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Na prezentację licznie przybyli przedstawiciele społeczności polskiej i ukraińskiej, studenci i wykładowcy Przykarpackiego Uniwersytetu, wolontariusze Centrum oraz dziennikarze.

– Jest to książka pokazująca, że dialog pomiędzy polskimi i ukraińskimi historykami trwa. Jest rezultatem współpracy, bo była pisana przez polskich historyków, a recenzowana przez ukraińskich – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

– Historia Ukrainy i Polski jest bardzo połączona ze sobą. Mieliśmy różne stosunki, te trochę lepsze i trochę gorszę. Ale takie książki jak ta, opierają się na faktach i obiektywności – zaznaczyła Salomea Pletenicka z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

– Te sporne pytania, jakie są w tej książce, ich sposób podania są pewną ewolucją w poglądach polskich i ukraińskich historyków. To sprzyja rozwojowi naszych kultur, umożliwia współistnienie naszych narodów, a ponadto rzeczywiście stwarza partnerskie stosunki – powiedział Jurij Tkaczuk z Instytutu Politologii Uniwersytetu Przykarpackiego.

– Autorzy książki nie pominęli dość skomplikowanych stron ukraińsko-polskiej historii, przede wszystkim temat Wołynia czy wojny ukraińsko-polskiej o Galicję Wschodnią w latach 1918-1919. Oczywiście te tematy są kontrowersyjne i trudne, ale przynajmniej książka została wydana w języku ukraińskim. To daje nam możliwość zapoznania się z polskim stanowiskiem tych kwestii – zaznaczył Petro Hawryłyszyn z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przykarpackiego.

Zainteresowanie książką było tak ogromne, że przywiezionych stu egzemplarzy nie dla wszystkich jednak starczyło. IPN obiecał, że dostarczy kolejną partię książek.

Przypomnijmy, że prezentacje książki „Polska – Zarys dziejów” odbyły się już także w Kijowie, Lwowie, Łucku, Ostrogu, Żytomierzu i Winnicy.

Eugeniusz Sało

{youtube}KriCZKqTiWo{/youtube}

{gallery}gallery/2016/stanislawow_ksiazka_historia_polski_ua{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X