Zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II w Drohobyczu

W nocy z 13 na 14 marca nieznani sprawcy zniszczyli pomnik św. Jana Pawła II przy kościele pw. św. Bartłomieja w Drohobyczu. Wandale odcięli lewą rękę, w której papież trzymał ferulę (krzyż papieski).

Sprawa od razu wywołała wstrząs i ogromne oburzenie mieszkańców Drohobycza, którzy aktywnie zaczęli ją komentować na portalach społecznościowych, wzywając do znalezienia i ukarania sprawców.

15 marca w Miejskiej Radzie Drohobycza odbyła się konferencja prasowa dotycząca dewastacji pomnika św. Jana Pawła II. W spotkaniu wzięli udział mer miasta Taras Kuczma, władze lokalne, policja, parafianie kościoła św. Bartłomieja oraz mieszkańcy Drohobycza.

Uczestnicy spotkania wezwali, aby ten przykry wypadek nie przerastał w płaszczyznę polityczną oraz aby nie dopuścił do kłótni dwóch narodów i wyznań. Niektórzy zaznaczali, że jest to dobrze splanowana prowokacja rosyjska.

W oficjalnym oświadczeniu mera Drohobycza Tarasa Kuczmy czytamy m.in.: „Apeluje nie nadawać politycznego znaczenia tej strasznej tragedii, która wstrząsnęła całą naszą wspólnotą, wywołała potępienie przez każdego obywatela. Jednakże ten przypadek zjednoczy mieszkańców Drohobycza w zrozumieniu, że celowe chuligaństwo nie ma wymiaru ani religijnego, ani narodowego. Zatrzymać falę wandalizmu, który w ostatnim czasie pojawił się w Drohobyczu, powinni wspólnie policja, władze i mieszkańcy miasta”.

Przedstawiciele policji zaznaczyli, że potrzebują kilku dni na opracowanie wideo z kamer monitoringu, które są zainstalowane przy siedzibach miejskiej poczty oraz „Raiffeisen Banku”.

– Moim zdaniem, to zrobili alkoholicy. Potrzebowali kolorowego metalu na złom. A okazało się, że to plastyk. Zostawili więc odpiłowaną rękę i część pastorału, ale poczekajmy na orzeczenie policji – skomentował dla Kuriera Galicyjskiego o. Jerzy Raszkowski z kościoła pw. św. Bartłomieja.

Natomiast Artur Deska, założyciel Drohobyckiego Centrum Wolontariatu CARITAS, doradca zarządu Fundacji „Otwarty Dialog” na swojej stronie facebook skomentował: „Uszkodzenie pomnika aktywizowało antyukraińską narrację tak w Polsce jak i w Europie. Bez analizy wydarzenia, bez oczekiwania na wyniki śledztwa – krzyk o „złych banderowcach” niszczących „polski” pomnik. Skłócenie Polaków i Ukraińców nie od dzisiaj jest celem rosyjskiej propagandy. <…> W Drohobyczu zniszczono pomnik i niemal natychmiast akcja antyukraińskiej prasy polskiej, rosyjskiej, trolli itd. Dlatego jednoznacznie – to, co się stało, jest na rękę przeciwnikom Ukrainy. No, a jeśli tak – nie sposób wykluczyć, że ci przeciwnicy nie tylko o tym piszą, ale może i z samym incydentem maja coś wspólnego. Zaplanować, zorganizować, przeprowadzić, opisać „złych Ukraińców”, wywołać do Ukrainy niechęć i wszystko to, co z tego wynika – osłabienie wsparcia politycznego, ograniczenie pomocy, stymulowanie agresji”.

Podczas spotkania uzgodniono, że nowy pomnik powstanie na koszt mieszkańców Drohobycza prawdopodobnie do 2 kwietnia (11. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II).

Przypomnijmy, że pomnik św. Jana Pawła II w Drohobyczu był uroczyście otwarty 24 sierpnia 2007 roku.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/drohobycz_dewastacja_pomnika_jana_pawla_II{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X