Przeciwdziałać bezrobociu

Przeciwdziałać bezrobociu

W lutym delegacja przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej z 13 obwodów Ukrainy zapoznawała się na Podkarpaciu ze strukturą i mechanizmami w niesieniu pomocy młodzieży w znalezieniu zatrudnienia.

Grupa ukraińskich ekspertów do spraw zatrudnienia z obwodów tarnopolskiego, kijowskiego, zaporoskiego, rówieńskiego, winnickiego, donieckiego, iwano-frankowskiego, połtawskiego, czerkaskiego, żytomierskiego, chersońskiego, lwowskiego, wołyńskiego oraz Autonomicznej Republiki Krym miała możliwość zapoznania się z polskimi doświadczeniami w kwestii przeciwdziałania bezrobociu młodzieży, z funkcjonowaniem państwowych, społecznych i komercyjnych organizacji, działających na rynku pracy województwa podkarpackiego.

Wizyta w województwie podkarpackim miała miejsce w ramach projektu „Nowe mechanizmy zatrudniania młodzieży”, który został zorganizowany przez ogólnoukraińską organizację młodzieży „Młodzieżowe centrum zatrudnienia”, tarnopolskie wojewódzkie centrum zatrudnienia i podkarpackie Ochotnicze Hufce Pracy. Projekt został sfinansowany przez fundację im. Bogdana Hawryłyszyna i Kolegium Europy Wschodniej. W czasie wizyty w Polsce eksperci poznali zasady funkcjonowania urzędów Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej, Młodzieżowego Biura Pracy, Klubu Pracy, podkarpackiej komendy wojewódzkiej Ochotniczych Hufców Pracy. Poznali też nowe mechanizmy zatrudniania młodzieży proponowane przez młodzieżowe centra kariery, punkty pośrednictwa pracy, ośrodki nauczania zawodowego.

– Ukraińska delegacja zapoznała się z działalnością biura karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, konsultingową firmą BD Centrum. Na przykładzie działalności Krośnieńskiej Szkoły Zawodowej im. Łukasiewicza i łańcuckiego biura pośrednictwa pracy ekspertom przedstawiono praktyczne działania mechanizmów nauczania zawodowego i zatrudnienia młodzieży – swoimi wrażeniami dzielili się przedstawiciele społecznej organizacji „Etalon” z Iwano-Frankowska. – Polscy specjaliści chętnie dzielili się z ukraińskimi kolegami informacją o różnych aspektach swojej działalności, związanych z młodzieżowym rynkiem zatrudnienia, oświaty i wychowania w Polsce.

Podsumowaniem wizyty, w ramach której nawiązano wiele interesujących kontaktów i rozmów stało się podpisanie umowy pomiędzy Centrum „Etalon” i powiatowym centrum zatrudnienia Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP. W umowie przewidziane są wspólne projekty, mające na celu poprawę sytuacji na rynku pracy obu państw. W czasie wizyty odbyło się również kilka spotkań w ramach organizacji „Konkurencyjna młodzież Ukrainy”, omawiano m.in. zasady i mechanizmy współpracy organizacji, wchodzących w skład koalicji.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X