Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z szefem ukraińskiego MSZ

Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z szefem ukraińskiego MSZ

– Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się w Warszawie z szefem ukraińskiego MSZ Leonidem Kożarą. Prezydent zadeklarował gotowość eksperckiego wsparcia dla strony ukraińskiej w realizacji reform – powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

„Tematem rozmów były rezultaty szczytu UE-Ukraina w Brukseli, w tym perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, oraz spełnienie przez Ukrainę stawianych przez Unię warunków podpisania umowy” – powiedział Sokołowski.

Jak dodał, prezydent Komorowski „zadeklarował gotowość polskiego eksperckiego wsparcia dla strony ukraińskiej w realizacji reform przybliżających ten kraj do UE”.

Wcześniej w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy spotkał się z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim, który ocenił, że 2013 może być rokiem przypieczętowania bliskich relacji Ukrainy z UE, a być może także ustanowienia perspektywy europejskiej dla Ukrainy.

W poniedziałek w Brukseli odbył się szczyt UE-Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Unię reprezentowali szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

UE potwierdziła wolę podpisania z Ukrainą umowy stowarzyszeniowej w listopadzie tego roku, ale Bruksela oczekuje, że do maja Kijów udowodni, iż spełnia warunki, od których uzależniono podpisanie porozumienia. Wspólnota ponownie zaapelowała do Ukrainy o „namacalne postępy”, zaś Janukowycz zapewniał, że podejmie wszelkie wysiłki, aby umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu między Ukrainą a UE została podpisana najpóźniej na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.

We wspólnym komunikacie opublikowanym po szczycie podkreślono, że aby podpisanie umowy w planowanym terminie było możliwe, Ukraina musi do maja tego roku poczynić zdecydowane postępy przynajmniej w trzech dziedzinach: zbadać nieprawidłowości po wyborach parlamentarnych w październiku zeszłego roku, zająć się problemem wybiórczego stosowania prawa oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X