Protest przeciwko zabijaniu zwierząt

Protest przeciwko zabijaniu zwierząt

31 marca w Kijowie, Iwano-Frankowsku oraz szeregu innych miast Ukrainy odbyły się marsze „Fair Play”, będące protestem przeciwko masowemu zabijaniu bezdomnych zwierząt na Ukrainie w ramach przygotowań do EURO 2012.

 

Ukraińscy aktywiści wyszli na ulice miast aby zaprotestować przeciwko zabijaniu bezdomnych zwierząt przez ukraińskie służby komunalne w ramach przygotowań do mistrzostw piłkarskich w czerwcu tego roku. W Kijowie demonstranci przeszli główną ulicą miasta, Chreszczatykiem na Majdan Nezależnosti, a w Iwano-Frankowsku ok. 50 osób demonstrowało m.in. na Skwerze Memorialnym i w centrum miasta. Aktywiści zwracali uwagę na to, że w szeregu obwodów Ukrainy nie ma wspieranych przez władze schronisk dla zwierząt. 

Protest przeciwko zabijaniu bezdomnych zwierząt na Ukrainie (Fot. Zbigniew Cierpiński)

Nieliczne tego typu placówki funkcjonują wyłącznie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. Podobne manifestacje odbyły się m.in. w Charkowie, Lwowie i Czerniowcach.

 

Miłośnicy zwierząt domagali się szeregu zmian w prawodawstwie, m.in.: wprowadzenia moratorium na eksterminację bezdomnych zwierząt, zobowiązanie służb porządkowych do podejmowania śledztw w sprawie trucia bezdomnych zwierząt oraz podjęcia realnych działań na rzecz rozwiązania problemu bezdomnych zwierząt zgodnie z praktyką europejską: na drodze sterylizacji i prowadzenia schronisk dla zwierząt.

 

Demonstranci domagali się również ratyfikowania przez Ukrainę Europejskiej konwencji o ochronie zwierząt domowych oraz wprowadzenia zmian do ustawy „O ochronie zwierząt przed okrucieństwem”, które uniemożliwią wspomniane praktyki służb komunalnych. Koordynatorzy akcji zapowiedzieli jej kontynuację na Ukrainie i kolejne marsze. W akcji uczestniczyły też Niemcy, Włochy, Austria, Węgry, Holandia, Chorwacja, Grecja, Francja, Hiszpania i Szwajcaria.

Zbigniew Cierpiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X