Procesja z relikwiami bł. Jakuba we Lwowie fot. Konstanty Czawaga / Kurier Galicyjski

Procesja z relikwiami bł. Jakuba we Lwowie

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w sobotę, 11 września ulicami Lwowa, od kościoła św. Antoniego do katedry przeszła procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię. Na zaproszenie arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego poprowadził ją biskup senior charkowsko-zaporoski Marian Buczek.

– Wszyscy pamiętamy procesje św. Stanisława – biskupa i męczennika w Krakowie z Wawelu na Skałkę i ze Skałki na Wawel, podobną jest procesja ku czci patrona archidiecezji lwowskiej bł. Jakuba Strzemię – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego biskup Marian Buczek. – Odbywa się ona we Lwowie w drugą sobotę września, dlatego że 11 września 200 lat temu papież nadał Dekret, którym stwierdza, że Jakub Strzemię, patron archidiecezji lwowskiej, jest błogosławiony. Idziemy z relikwiami od kościoła św. Antoniego do katedry. Bł. Jakub Strzemię był franciszkaninem, metropolitą w Haliczu i przygotował przeniesienie diecezji z Halicza do Lwowa, dlatego że w tym czasie, już 600 lat temu znaczenie Lwowa jako miasta zaczęło rosnąć. Natomiast Halicz po prostu podupadał. W czasie tej procesji dajemy intencje do modlitwy. Szczególną modlitwą teraz na Ukrainie, na całym świecie jest modlitwa o zaprzestanie covidu, za wyzdrowienie chorujących ludzi, a druga intencja – o prawdziwy pokój na Ukrainie, dlatego że na wschodniej Ukrainie, na terenie diecezji charkowsko-zaporoskiej, gdzie ja pracowałem tyle lat, naprawdę toczy się wojna, w której giną ludzie. Giną nie tylko żołnierzy, ale giną cywile, giną dzieci. Bardzo jest zniszczone mienie materialne tych pokoleń, które pracowały całe lata, całe życie, aby coś zdobyć, a teraz to wszystko jest zniszczone przez okupacje rosyjską. Dla nas tak po ludzku patrząc jedyna szansa to chyba tylko w Panu Bogu i Matce Bożej, świętych. A wśród tych świętych jest bł. Jakub Strzemię.

W procesji przeszło prawie 500 uczestników XIX Archidiecezjalnego Dnia Młodzieży, który w tym roku odbył się w Lwowskim Wyższym Seminarium Duchowym w Brzuchowicach pod hasłem: „Wstań, daję ci świadectwo tego, co widziałeś” (por. Dz 26,16).

– Jestem z parafii św. Jana Chrzciciela w Mościskach i uczestniczę w Dniu Młodzieży już piąty rok z kolei – powiedział Taras Tarczanin z Mościsk. – Bardzo wzruszającym było przekazanie relikwii bł. Karola Acutisa, również mieliśmy możliwość dowiedzieć się o jego życiu. Bł. Karol siedział w Internecie tak jak cała młodzież teraz, ale działał na rzecz Eucharystii i został błogosławionym, mamy z kogo brać przykład. I to bardzo mnie cieszy.

Mszy św. w katedrze lwowskiej przewodniczył bp senior odesko-symferopolski Bronisław Bernacki, który poprzednio uczestniczył w otwarciu tam wystawy „Represjonowana duchowość” o prześladowaniach duchowieństwa i wiernych przez władze komunistyczne w latach 1920-1939 na terenie obwodu odeskiego.

Po zakończeniu liturgii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki poświęcił tablicę ku czci swego poprzednika kardynała Mariana Jaworskiego oraz tradycyjnie wręczył medale bł. Jakuba Strzemię osobom szczególnie zasłużonym dla archidiecezji lwowskiej.

– Jestem przy katedrze już od ponad trzydziestu lat – powiedział Andrzej Peszes, jeden z odznaczonych. – Jestem wdzięczny za to odznaczenie i rozpatruję to jako awans do dalszej służby Panu Bogu i Kościołowi oraz oddanie się wierze.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X