Prezydent Zełenski przyjedzie do Polski Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent RP Andrzej Duda w Rzeszowie (Fot. Kancelaria Prezydenta RP)

Prezydent Zełenski przyjedzie do Polski

W najbliższą środę Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy złoży wizytę w Polsce.

Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz w RMF FM, zaplanowano rozmowy Prezydentów na temat bezpieczeństwa, a także o polityce i kwestiach historycznych oraz o współpracy gospodarczej i rolnictwie, w tym o transporcie ukraińskiego zboża przez Polskę. – Chcemy, żeby ta agenda była maksymalnie pełna – podkreślił Marcin Przydacz.

Po oficjalnych rozmowach w planach otwarte spotkanie na pl. Zamkowym w Warszawie.

– Prezydent Zełenski chce powiedzieć do Polaków kilka słów, w kontekście tego, co wydarzyło się w ostatnim roku: jak Polacy pomagają Ukrainie, uchodźcom na granicy, czy przyjmując ich do swoich domów – dodał szef BPM. – Każdy będzie mógł przyjść na plac Zamkowy w środę po południu i każdy będzie mógł zobaczyć Prezydentów.

Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W trybie roboczym Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali dwukrotnie w Rzeszowie: w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r.

Prezydent RP złożył w tym czasie cztery wizyty na Ukrainie: w styczniu 2023 r. (we Lwowie spotkali się przywódcy Trójkąta Lubelskiego, a Prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski), w sierpniu 2022 r.  (Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej), w maju 2022 r. (Prezydent RP wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy) i w kwietniu 2022 r. (Prezydent RP wraz z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził wtedy m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska).

źródła: prezydent.pl 

X