Lwowska Galeria Sztuki laureatem XXIV Nagrody im. prof. Aleksandra  Gieysztora Taras Woźniak, fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Lwowska Galeria Sztuki laureatem XXIV Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

Kapituła XXIV Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora uzasadniając wyróżnienie Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego podkreśliła, że jej pracownicy są zaangażowani w „budowanie tożsamości Lwowa jako miasta otwartego i silnie związanego z polskim dziedzictwem, będącego jednocześnie splotem wielu innych kultur: ruskiej, ormiańskiej, żydowskiej, niemieckiej”. Przypomniano także, iż Lwowska Galeria Sztuki jest jedną z najważniejszych ukraińskich instytucji kulturalnych współpracujących od wielu lat z polskimi muzeami. „Współpraca ta obejmuje przede wszystkim badania nad sztuką oraz konserwację dzieł sztuki. Kluczowym tematem badań jest historia malarstwa polskiego XIX i XX wieku. Częścią bowiem kolekcji Lwowskiej Galerii Sztuki jest zbiór malarstwa polskiego od XVI wieku po rok 1939. Wśród liczącego kilkaset dzieł sztuki zbioru znajdują się arcydzieła najwybitniejszych polskich malarzy, jak: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Henryka Rodakowskiego, Józefa Brandta, Aleksandra Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego i wielu, wielu innych” – czytamy w uzasadnieniu.

– Ta nagroda daje możliwość zastanowienia się, dlaczego tak uporczywie pracujemy. Przedmiotem naszej pracy jest zachowanie naszej tożsamości, w tym zabytków. Już dawno odeszliśmy od niekonstruktywnej logiki „albo, albo”, czyli albo ukraińskie, albo polskie. Dla nas dziedzictwo jest wspólne – i ukraińskie, i polskie. Nasza historyczna i kulturowa spuścizna Kraju – czy żydowska, czy polska, czy ukraińska, jest naszą i na tym chcemy budować – powiedział dyrektor Taras Wozniak.

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga od 1999 roku za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za działalność muzealną i konserwatorską oraz pracę na rzecz gromadzenia pamiątek polskiej kultury. W przeszłości nagrodę tę otrzymali m.in. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Anda Rottenberg, brytyjski historyk prof. Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, prof. Leon Tarasewicz i dr Vydas Dolinskas, dyrektor Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.

Wyróżniano również ważne inicjatywy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. W 2014 r. nagrodę otrzymał Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, który od 1990 r. sprawuje opiekę nad najstarszą polską nekropolią w Wilnie. W 2019 r. laureatem został ks. bp Waldemar Pytel, uhonorowany za ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy, wpisanym w 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nagroda została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

źródła: dzieje.pl

 

X