Prezydent RP na szczycie Trójkąta Lubelskiego na Ukrainie fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Prezydent RP na szczycie Trójkąta Lubelskiego na Ukrainie

– Bezpieczeństwo Ukrainy jest kwestią fundamentalną. Nie tylko nie wolno pozwolić na to, aby jakikolwiek skuteczny atak mógł zostać przeprowadzony na Ukrainę. Przede wszystkim trzeba czynić wszystko, aby takiemu atakowi zapobiec – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas szczytu Trójkąta Lubelskiego na Ukrainie. – Jestem absolutnym przeciwnikiem jakiejkolwiek polityki ustępstw wobec Rosji. W moim przekonaniu to Rosja powinna wycofać się z działań, które podejmowała na przestrzeni ostatnich lat – podkreślił prezydent RP.

fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

W miejscowości Huta w obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie zakończył się szczyt Trójkąta Lubelskiego z udziałem prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy – Andrzeja Dudy, Wołodymyra Zełenskiego i Gitanasa Nausėdy. Rozmawiano o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej, intensyfikacji obecności militarnej Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą oraz o gazociągu Nord Stream 2. Wizyta prezydentów Polski i Litwy to także wyraz wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskich nacisków i prowokacji.

– Naszym wspólnym celem jest odparcie agresywnej polityki Rosji. Polska, Litwa i Ukraina są na przedzie tego oporu. Rozumiem jak nikt inny potrzebę łączenia naszego wspólnego wysiłku, jak ważna teraz jest jedność. Ukraina stara się jednoczyć swoich przyjaciół wokół idei pokoju i stabilności w regionie Europy środkowo-wschodniej – podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński.

Podczas spotkania w karpackiej rezydencji „Syniohora” prezydenci trzech państw podpisali deklarację o wsparciu Ukrainy i przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można ulegać ultimatum stawianemu przez Federację Rosyjską.

– Właściwą odpowiedzią jest pokazanie, że mamy siłę i absolutnie nie ulegamy przed szantażem, a skutek jest wręcz przeciwny. I tak dzisiaj powinien zachować się Sojusz Północno-Atlantycki po to, by działać konsekwentnie i rozsądnie odpierając rosyjską politykę imperialną – podsumował prezydent RP.

Z informacji wywiadowczych NATO wynika, że Rosja zgromadziła w pobliżu ukraińskiej granicy ponad sto tysięcy żołnierzy. Może to wskazywać na przygotowania do inwazji albo próbę wywarcia nacisku na Zachód.

Trójkąt Lubelski został powołany w ubiegłym roku przez władze Polski, Litwy i Ukrainy. Jego celem jest zacieśnianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej i wspieranie Ukrainy w jej dążeniach związanych z członkostwem w NATO i Unii Europejskiej.

W ramach wizyty na Ukrainie Andrzej Duda odwiedził również Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie. Spotkanie było też okazją do rozmowy z zespołem i współpracownikami CKPiDE. Prezydent Polski poznał szczegółowo działalność placówki i realizowane inicjatywy.

fot. ckpide.eu

– Bardzo się cieszymy z tej jego obecności tutaj. Tego, że prezydent Polski chciał w ramach swojej wizyty na Ukrainę nas tutaj odwiedzić. Dla nas jest to sygnałem, że to co robimy jest potrzebne, dostrzegane i też doceniane. Prezydent mówił, jak dla niego jest ważne, abyśmy my, Polacy mieszkający daleko od Ojczyzny trwali w swej kulturze narodowej i przekazywali ją następnym pokoleniom – podkreśliła Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

– Przybliżono prezydentowi działalność edukacyjną polegającą na nauczaniu języka polskiego dzieci, dorosłych i młodzieży. Również wolontariusze przybliżyli swoje inicjatywy, swoją aktywność, a także naszą działalność medialną – dodała Danuta Stefanko z CKPiDE.

fot. ckpide.eu

Prezydent Andrzej Duda złożył także wieniec przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych Polaków w Czarnym Lesie. Krzyż upamiętnia ponad 300 przedstawicieli polskiej inteligencji Stanisławowa rozstrzelanych przez Niemców w sierpniu 1941 roku.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X