Otwarcie Domu Polskiego w Mościskach fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Otwarcie Domu Polskiego w Mościskach

W Mościskach w obwodzie lwowskim uroczyście został otwaryt Dom Polski. Dwukondygnacyjne pomieszczenie o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych znajduje się przy ulicy św. Jana Pawła II. Swoją siedzibę ma tam Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej – największa polska organizacja w tym mieście, która liczy kilka tysięcy członków.

Mościcka to dziesięciotysięczne miasteczko położone piętnaście kilometrów od granicy z Polską. Jedną trzecią mieszkańców stanowią Polacy. Na otwarcie Domu Polskiego czekali ponad 30 lat.

85-letni Michał Wiącek, Polak z Mościsk nie krył wzruszenia, że w końcu tutejsi Polacy mają swoją siedzibę. – Wszyscy Polacy są zadowoleni z tego, że jest ten budynek, który kosztował nas bardzo dużo pracy. Teraz mamy gdzie się spotkać i mówimy, że to jest nasz budynek czyli Dom Polski – powiedział wieloetni członek TKPZL.

Przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, mer Mościsk Myrosława Pelc, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Lilia Luboniewicz i prezes mościskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Henryk Ilczyszyn. Poświęcenia obiektu dokonał ks. proboszcz Władysław Derunow.

Gratulacje członkom towarzystwa w Mościskach złożył prezes zarządu głównego TKPZL Emil Legowicz oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu Tadeusz Król. Byli obecni również prezesi i członkowie polskich organizacji z Sambora, Żółkwi, Trzcieńca, Krysowic, Pnikuta oraz dziennikarze Polskiego Radia Lwów.

Minister Michał Dworczyk podkreślił, że Polacy w Mościskach są jednym z największych skupisk na terenach obecnej Ukrainy. – Jestem przekonany, że ten dom będzie tętnił życiem, że będą tutaj liczne spotkania, uroczystości i że będzie służył lokalnej polskiej społeczności – powiedział szef KPRM.

W nowootwartej siedzibie towarzystwa minister Michał Dworczyk w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył medale stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Otrzymali je wieloletni członek towarzystwa Jan Wiącek, prezes Henryk Ilczyszyn oraz ks. proboszcz Władysław Derunow.

– Społeczność polska była tego wszystkiego pozbawiona. Jedynym miejscem, gdzie zrzeszali się był kościół parafialny. Oni ten kościół obronili i obronili te wszystkie wartości – powiedział ks. Władysław Derunow, proboszcz parafii pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Mościskach.

Mościski oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej działa od 1989 roku. Przez wiele lat Towarzystwo nie miało swojej siedziby, a jego członkowie spotykali się w salce przy kościele. Dopiero w 2007 roku, po długich staraniach otrzymano pod wynajem pomieszczenie, które własnymi siłami zostało wyremontowane. W kolejnych latach zakupiono obecny budynek, który udało się wyremontować w tym roku.

– Jestem wzruszony. Widzę, że też mościszczanie są podbudowani i dumni z tego, że mamy swój budynek, taki drugi dom, gdzie możemy się spotykać, organizować okolicznościowe spotkania jak mikołajki, opłatek, świętowanie rocznicę Konstytucji 3 Maja czy Dnia Niepodległości Polski – powiedział Henryk Ilczyszyn, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Mościskach.

Zakup i kapitalny remont lokalu został sfinansowany przez Fundację Wolność i Demokracja ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Ta siedziba się bardzo należała Polakom z Mościsk. Sam fakt, że tutaj jest ich tylu, że tak pięknie wychowujących kolejne pokolenia. Tylu wspaniałych księży, tyle powołań, tylu pracowników polskiego konsulatu czy też redaktorów Kuriera Galicyjskiego. To wszystko to jest ten żywioł, ta piękna polska tradycja, którą trzeba łączyć. Tym miejscem musi być dom, wspólny ciepły dom. Ta siedziba dla towarzystwa będzie takim miejscem, gdzie to ciepło domu rodzinnego powinno być odczuwalne. Tam powinno tętnić życie, ale jednocześnie ta wspaniała atmosfera powinna łączyć – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie.

– Lokal został przeorganizowany, aby spełniał funkcję siedziby TKPZL czy też miejsca spotkań Polaków. Ten Dom Polski jest po to, aby członkowie spotykali się, rozmawiali, aby organizowali różne przedsięwzięcia patriotyczne, okolicznościowe czy też obchodzili święta – podkreśliła Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Po poświęceniu budynku Domu Polskiego odprawiono uroczystą mszę świętą. Wystąpił chór katedry lwowskiej, który w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. W kościele pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela zabrzmiały kolędy oraz piosenki kościelne i patriotyczno-religijne.

Delegacja na czele z ministrem Michałem Dworczykiem oddała również hołd polskim żołnierzom poległym w walkach pod Lwowem we wrześniu 1939 roku. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy krzyżu kwatery żołnierzy polskich na cmentarzu w Mościskach.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X