Prezydenci Polski, Ukrainy i Słowacji spotkają się w Wiśle

Prezydenci Polski, Ukrainy i Słowacji spotkają się w Wiśle

21 lutego w rezydencji w Wiśle spotkają się prezydenci Polski, Ukrainy i Słowacji – Bronisław Komorowski, Wiktor Janukowycz i Ivan Gaszparovicz. Poprzedzi je dwustronne spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy 20 lutego.

Głównymi tematami rozmów będą przygotowania do szczytu Ukraina-UE 25 lutego w Brukseli i gotowość Ukrainy do spełnienia warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie.

– Będziemy rozmawiać, przekonując ukraińskiego gościa do tego, aby wykonał cały szereg gestów potwierdzających wolę zbliżania Ukrainy do świata zachodniego i zwiększających szanse podpisania przez UE umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, już na szczycie przywódców UE i Partnerstwa Wschodniego w listopadzie obecnego roku w Wilnie. Będziemy przekonywali nie tylko do gestów, ale też do rzeczywistego uruchomienia zapowiadanych reform w obszarze sprawiedliwości – mówił prezydent w piątek w „Sygnałach dnia”.

O zadaniach wynikających z członkostwa obu krajów w UE, w tym m.in. o listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z podczas swojej wizyty w Wilnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

Na 25 lutego w Brukseli zaplanowano szczyt Ukraina-UE. UE gotowa jest podpisać z Kijowem umowę stowarzyszeniową na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, jednak pod warunkiem wprowadzenia na Ukrainie zmian, które zbliżą ją do standardów unijnych. (inf. własna, PAP)

Źródło: prezydent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X