Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się z prezydentem Ukrainy

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się z prezydentem Ukrainy

Grupa Wyszehradzka jest zainteresowana powodzeniem Ukrainy na drodze ku integracji świata zachodniego – powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Wiktor Janukowycz zapewnił, że Ukraina chce spełnić wymogi stawiane przez UE: przyjąć niezbędne ustawy i rozwiązać problem Julii Tymoszenko.

W środę przed południem w Wiśle prezydenci Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Bronisław Komorowski, Miloš Zeman, Ivan Gašparovič i János Áder spotkali się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

– Grupa Wyszehradzka (…) jest zainteresowana powodzeniem Ukrainy na niełatwej, ale obiecującej na przyszłość drodze ku integracji świata zachodniego. (…) Zachęcamy Ukrainę do kontynuowania wysiłków i likwidowania przeszkód na tej drodze. Zachęcamy inne kraje, by doceniły ukraiński wysiłek. Liczymy wszyscy na sukces szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie – powiedział w środę Bronisław Komorowski na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów grupy V4 i Ukrainy.

Bronisław Komorowski poinformował, że prezydent Ukrainy na spotkaniu mówił m.in. o poszukiwaniu „rozwiązania problemu” Julii Tymoszenko w zgodzie z prawem ukraińskim.

– Z satysfakcją odnotowujemy, że pan prezydent Janukowycz mówił o poszukiwaniu drogi na rozwiązanie tego problemu w zgodzie z prawem ukraińskim, czyli albo na bazie obecnego prawa, albo poprzez ewentualną korektę, przez działania parlamentu, prawa ukraińskiego. Wiążemy z tą deklaracją bardzo daleko idące nadzieje – oświadczył polski prezydent.

Bronisław Komorowski poinformował, że Janukowycz przedstawił stan zaawansowania w wykonaniu zobowiązań warunkujących podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. – Z satysfakcją przyjęliśmy deklarację, że wszystkie ustawy ustalone na tej liście będą wprowadzone do parlamentu i że Ukraina jest przekonana, iż zdąży na czas z przyjęciem wszystkich nawet najtrudniejszych warunków natury ustawowej – powiedział Bronisław Komorowski.

Jak dodał, najważniejszą ustawą jest ta dotycząca reformy prokuratury. Bronisław Komorowski powiedział, że informacja przedstawiona przez prezydenta Janukowycza „pozwala na optymistyczne spojrzenie i na tę kwestię”. Zadeklarował, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są „życzliwie zainteresowane” postępem przygotowań Ukrainy i UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie.

Także ukraiński przywódca zapewnił, że jego kraj jest nastawiony na wypełnienie wszystkich wymogów stawianych przez Unię przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE. Zapowiedział przyjęcie odpowiednich ustaw najpóźniej do września. – Jesteśmy nastawieni na to, by wypełnić wszystkie wymogi stawiane dzisiaj Ukrainie – powiedział.

Decyzję, czy Ukraina spełnia warunki do podpisania umowy, Rada UE – czyli rządy krajów członkowskich – podejmie najpewniej we wrześniu. (PAP, inf. własna)

Źródło: prezydent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X