Prestiżowa nagroda dla prof. Włodzimierza Osadczego

Prestiżowa nagroda dla prof. Włodzimierza Osadczego

W ramach obchodów w Lublinie 600.lecia archidiecezji lwowskiej wieczorem 3 grudnia w kościele pobrygidkowskim p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia tegorocznej nagrody „Ex Oriente Lux” fundacji Willa Polonia. Otrzymał ją dyrektor Centrum UCRAINICUM Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy, który jest też współorganizatorem wielu akcji Kuriera Galicyjskiego oraz artykułów na łamach naszej gazety.

Działalność publiczną Fundacja Willa Polonia rozpoczęła pod koniec 1999 roku.
„Główną misją Fundacji jest promocja działań na rzecz kultury, sztuki, muzealnictwa i edukacji społecznej – powiedział prezes Fundacji dr Jan Sęk. – Niesiemy także pomoc uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z najbiedniejszego regionu Unii Europejskiej, czyli Ziemi Lubelskiej. Fundacja jest kontynuatorem działalności poprzedniej Fundacji Promocji Spraw Słowiańskich. Sprawuje patronat nad zespołem Trio Concertante. Nagroda Ex Oriente lux (Światło przychodzi ze wschodu). Przyznawana jest od 1998 roku. Co roku staramy się wyróżnić nią osoby, które coś wniosły w życie publiczne, w życie duchowe narodu, w kulturę”.

Wcześniej fundacja nagrodziła tak wybitnych twórców kultury jak: Zakhar Bron, Wojtek Siudmak, Mieczysław Paszkiewicz, Jerzy Pietrkiewicz, Bogdan Zadura, Gustaw Hadyna.

„Pan prof. Osadczy jest uhonorowany tą naszą skromną nagrodą za osiągnięcia w roku 2011 i wcześniejsze” – powiedział dr Jan Sęk. Zaznaczył, że to jest człowiek, który stara się zasypywać rowy i budować mosty na styku dwóch cywilizacji – wschodniej i zachodniej, katolicyzmu i prawosławia, jak również w ramach Kościoła katolickiego, badając obrządek greckokatolicki i łaciński. Prof. Włodzimierz Osadczy opublikował teksty już w czterech językach, siedem dużych monografii, a jego artykuły wzbudzają zainteresowanie pracowników naukowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie Zachodniej.

„Moją uwagę, jako prezesa Fundacji Willa Polonia, przykuł zwłaszcza wywiad prof. Osadczego z ks. biskupem Marcjanem Trofimiakiem, duszpasterzem i przewodnikiem duchowym katolików diecezji łuckiej, który po biskupie Szelążku kontynuował jego dzieło – mówi dalej dr Jan Sęk. – Obecny na tej uroczystości arcybiskup Mieczysław Mokrzycki powierzył prof. Osadczemu zorganizowanie Kongresu Naukowego z okazji 600-lecia archidiecezji lwowskiej – pięknej historii naszego duchowego dziedzictwa.

Tak się składa, że znajdujemy się w świątyni-votum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo pod Grunwaldem, w którym brali udział przedstawiciele, wierzący obrządku łacińskiego i prawosławni. To też jest może jakiś symbol czasu, że jest z nami wielka postać Kościoła Łacińskiego na Ukrainie – ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który kieruje archidiecezją w momencie jej 600-lecia, a my obchodzimy tu skromną uroczystość w momencie, kiedy ta świątynia również obchodzi jubileusz, po renowacji, odkrytych fresków”. Mówca zauważył, że nagroda „Ex Oriente Lux” Fundacji Willa Polonia jest skromna, można powiedzieć, symboliczna. Przede wszystkim to jest portret laureata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X