Premier RP Morawiecki otworzył miasteczko kontenerowe we Lwowie fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Premier RP Morawiecki otworzył miasteczko kontenerowe we Lwowie

W Parku Stryjskim we Lwowie powstało pierwsze miasteczko kontenerowe, w którym tymczasowo zostanie rozmieszczonych 350 uciekinierów wojennych. Jest to inicjatywa rządu polskiego, zrealizowana przy współpracy polskich i ukraińskich władz. W tym miejscu tymczasowe schronienie znajdą kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjskim najeźdźcą.

Nie zważając na to, że dzień wcześniej rosyjskie rakiety uderzyły we Lwów, Premier RP Mateusz Morawiecki przybył na otwarcie miasteczka kontenerowego. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę 10 mln osób musiało opuścić swoje domy. Około 2,5 mln osób przyjęła Polska, a 6 mln jest rozlokowanych na Ukrainie. – Nie możemy zostawić naszych sąsiadów w osamotnieniu. Najgorsza dla tych, którzy walczą, jest świadomość, że mogą być osamotnieni. Musimy podtrzymywać tego ducha walki również poprzez to, że troszczymy się o najsłabszych – dodał szef rządu polskiego.

Razem z szefem polskiego rządu uczestniczył w otwarciu miasteczka minister rozwoju gmin i terytoriów Ukrainy Ołeksij Czernyszow, który podziękował narodowi polskiemu za pomoc w trudnym czasie inwazji rosyjskiej.

W czasie otwarcia polski premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że Ukraina broni najbardziej uniwersalnych, a zarazem najbardziej europejskich wartości. Chodzi o prawo do życia, prawo do wolności, suwerenności. – Walka na Ukrainie jest walką o wolność, o bezpieczeństwo całej Europy. Zbrodnie w Buczy, Borodziance, Hostomelu i w setkach innych miast pokazują, z jak barbarzyńskim systemem, z jak barbarzyńskim reżimem musimy się zmierzyć jako Europa – zaznaczył.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Szef rządu polskiego mówił o tym, że państwa na Zachodzie powinne nadal stosować jak najmocniejsze sankcje wobec Rosji. – To jest najmniejsza cena, jaką możemy zapłacić, także my w Europie, za to, co dzieje się na Ukrainie, za te straszne zbrodnie, za odzyskanie wolności – dodał. Premier Morawiecki zaapelował: porzućcie kalkulatory, sięgnijcie do swoich sumień!

Podobne miasteczka juz wkrótce powstaną w innych dzielnicach miasta. Za przykładem Lwowa również dalej, w zrujnowanych miejscowościach pod Kijowem, Czernihowem, w Sumach.

Po otwarciu miasteczka kontenerowego premier Mateusz Morawiecki udał się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie wraz z delegacją złożył wieniec i zapalił znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich oraz przy mogile żołnierzy ukraińskich poległych w obecnej wojnie Ukrainy z Rosją.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Na zakończenie wizyty we Lwowie szef rządu polskiego razem z przedstawicielami władz wojewódzkich, rady miejskiej Lwowa, polskiej dyplomacji odwiedził w jednym ze szpitali rannych ukraińskich żołnierzy i cywilów.

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X