Mieszkańcy Lwowa po ostrzale rakietowym miasta fot. Facebook/Maksym Kozycki

Mieszkańcy Lwowa po ostrzale rakietowym miasta

W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego Lwowa zginęło 7 osób, a 11 zostało rannych, w tym jedno dziecko. Większość zabitych i rannych to pracownicy warsztatu samochodowego, w który trafił jeden z pocisków – poinformowały władze miasta i obwodu lwowskiego.

Trzy rakiety trafiły w obiekty infrastruktury wojskowej, czwarty trafił w warsztat naprawy samochodów. Pociski wystrzelono z regionu kaspijskiego. Zostały uszkodzone także inne budynki mieszkalne, a w jednej z miejskich szkół wypadły okna.

Po wybuchach we Lwowie swoimi wrażeniami podzielili się mieszkańcy i goście miasta.

– Obecnie mieszkam we Lwowie w tej dzielnicy miasta, gdzie były dzisiejsze wybuchy. Więc bardzo dobrze je słyszałam. Okazuje się, że wojna może dopaść nas wszędzie, nawet we Lwowie, który wydawał się dowoli bezpiecznym miastem – powiedziała Wiktoria Maksymowa, mieszkanka Kijowa.

– To straszne, że giną prości mieszkańcy. Nie chcemy tej wojny. Widzimy sami co rosjanie wyrabiają i strzelają po zwykłych budynkach. Nie wiemy co będzie dalej. Chcemy pokojowego nieba nad głowami – zaznaczył Mychajło Pełych, mieszkaniec Lwowa.

– Myślałam, że Lwów jest bezpiecznym miastem. Okazało się, że od dzisiaj już nie jest. Słyszałam wybuchy. Mieszkam na trzecim piętrze i najpierw pomyślałam, że to sąsiedzi uderzyli drzwiami, ale okazało się, że nie. Pobiegliśmy w schron i tam siedzieliśmy dopóki się nie skończyło wszystko. To straszne, szczególnie boję się za moje dzieci – podsumowała Julia Naherniuk, mieszkanka Marjinki, obwód doniecki.

Władze miasta i obwodu lwowskiego poinformowały, że podczas drugiego porannego alarmu rosyjskie pociski ponownie leciały w kierunku Lwowa. Zostały jednak zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Obecnie alarmy przeciwlotnicze zawyły jednocześnie we wszystkich regionach Ukrainy, w tym także i we Lwowie.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X