Praktyki zawodowe dla młodzieży z Ukrainy

W tym roku już po raz piętnasty Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. Świętej Jadwigi zaprosi do Wrocławia młodzież z Ukrainy, którzy przez pięć tygodni będą zdobywać doświadczenie zawodowe.

– Główną zasadą praktyk jest dostosowanie miejsca staży do zawodu czy wykształcenia praktykanta. I druga bardzo ważna sprawa, że praktykanci mieszkają w polskich rodzinach. Oprócz tego dochodzi cały program kulturalny, sportowy, turystyczny, który organizujemy dla młodych praktykantów – powiedział Kazimierz Pabisiak, członek Prezydium Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. Świętej Jadwigi.

{youtube}U-Gvq2zKahM{/youtube}

Na bezpłatne praktyki zawodowe do Polski przyjechało już łącznie ponad 100 osób. W tym roku dołączy kolejnych piętnaście. Są to osoby z różnych grup zawodowych: ekonomiści, lekarze, pielęgniarki, inżynierowie, kucharze, nauczyciele. W taki sposób młodzież zdobywa cenne doświadczenia zawodowe oraz ma możliwość zobaczyć czym różni się praca w ich zawodzie na Ukrainie i w Polsce.

Chirurg dziecięcy Ulana Biłous jako studentka brała udział w stażach zawodowych dwukrotnie w roku 2013 we Wrocławiu i w 2015 roku w Dortmundzie. Praktyki odbyte w Polsce i Niemczech pozwoliły jej na udoskonalenie swoich umiejętności i wykorzystanie ich przy leczeniu dzieci w szpitalu w obwodzie rówieńskim. – Jestem z zawodu chirurgiem dziecięcym. Miałam praktyki w szpitalu chirurgii i urologii dziecięcej we Wrocławiu i później w Dortmundzie. Byłam przy zabiegach, jeździłam na konferencje i zjazd chirurgów dziecięcych – opowiedziała Ulana.

Na stażu w 2013 roku był również Piotr Babij chirurg dziecięcy ze Lwowa. Również jak i Ulana, dowiedział się wielu nowych rzeczy, które przydały mu się w pracy lekarskiej. – Zabiegi laparoskopowe, zabiegi plastyczne oraz inne często używane. To wszystko przydało mi się teraz – zaznaczył Piotr.

Nauczycielka języka angielskiego Julia Tarnawska była na stażu w minionym roku. Uczyła języka angielskiego w dwóch wrocławskich szkołach. – Zrozumiałam jak funkcjonuje oświata w Polsce, jak pracuje się w polskiej szkole, jaki mają plan wychowawczy, jakie gry przeprowadzają na lekcjach i jak uczą swoich uczniów – opowiedziała Julia.

W związku z jubileuszem 15. edycji naboru na staże zawodowe 28 maja w Brzuchowicach koło Lwowa odbędzie się spotkanie wspomnieniowe byłych praktykantów wszystkich poprzednich edycji z organizatorami oraz rodzinami z Wrocławia i Dortmundu.

– Chcemy podziękować naszej patronce św. Jadwidze, że otaczała opieką przez te wszystkie lata organizację praktyk. Z wdzięcznością będziemy również się modlić za przyszłe edycje praktyk i będziemy dziękować też ludziom, którzy przyczynili się do ich organizacji – podsumowała Justyna Staszak, członek zarządu Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. Świętej Jadwigi.

Więcej informacji na temat staży zawodowych można znaleźć na stronach internetowych: www.fundacja-swjadwigi.pl oraz fondnadija.org.ua

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X