Pożegnanie Jarosława Goduna

Wieczorem 22 sierpnia w popularnym lwowskim klubie artystycznym „Dzyga” odbyło się pożegnanie Jarosława Goduna, który zakończył pracę na stanowisku dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie.

Było to spotkanie nieformalne z udziałem polskich dyplomatów, pisarzy, artystów, naukowców, muzyków, wydawców, kulturologów, publicystów. Na pożegnanie z Jarosławem Godunem przyjechali do Lwowa konsul RP we Lwowie Krzysztof Sawicki, organizatorzy Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego, goście z Warszawy, Krakowa i Paryża.

„Fajne sytuacje zależą od nas i trzeba je wykreować, stworzyć, troszkę zainspirować zauważył konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Nie wierzyliśmy, że Jarka Goduna za chwilę gdzieś pociągnie kariera za inne granicy i horyzonty. Ale to się stało. Tak to bywa w naszej dynamice służbowej. A Jarek Godun to jest bardzo-bardzo fajny facet. Życzę, aby takich ludzi na naszej drodze życia było jak najwięcej, żebyśmy mogli się z takimi ludźmi spotykać, z takimi ludźmi cieszyć, z takimi ludźmi bawić i mieć radość z dokonanej pracy i mieć oczekiwanie tego, co będzie dalej jutro, bo z nim są same fajne rzeczy”.

Obecność Jarosława Goduna stała się ciekawym doświadczenie dla wszystkich, z kim spotykał się w ciągu swej kadencji dyplomatycznej na Ukrainie. Jarosław Godun jest przekonany, że bez wielkiego grona przyjaciół na Ukrainie nie byłoby Instytutu Polskiego w Kijowie, ponieważ bez partnerów nie jest możliwa współpraca polsko-ukraińska. W ciągu czterech lat pobytu w tym kraju nauczył się języka ukraińskiego oraz znalazł przyjaciół we wszystkich regionach. Osobno podziękował polskim dyplomatom we Lwowie na czele z konsulem generalnym RP Jarosławem Drozdem.  

„Do zobaczenia, Jarku! Lwowscy przyjaciele” – na kartkach z życzeniami dla Jarosława Goduna zabrakło miejsca.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 16 (212) za 29 sierpnia – 15 września 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X