17 Opłatek Lubelsko-Lwowski (Fot. Konstanty Czawaga)

17 Opłatek Lubelsko-Lwowski

Świąteczna atmosfera panowała na Opłatku Lubelskim, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie” z Lublina i Konsulat Generalny RP we Lwowie. Opłatek – po raz siedemnasty – odbył się 26 stycznia, tym razem w Pałacu Sztuki we Lwowie.

„Po raz siedemnasty przybywamy do Lwowa z delegacją z Lublina, z Warszawy, z innych miast Polski na Opłatek Lubelsko-Lwowski – powiedział Zbigniew Wojciechowski, prezes Stowarzyszenia. – Każdy raz przed spotkaniem z naszymi rodakami z obwodu lwowskiego przychodzimy wcześnie do Domu Dziecka na Górnym Łyczakowie. Też 17 lat przywozimy podarki dla tych dzieciaków, dla tych kochanych dzieci, które potrzebują ciepła. Potrzebują takiej świadomości, że ktoś o nich pamięta. Oni się poprzytulają, pięknie nam zaśpiewają kolędy. My również śpiewaliśmy kolędy dla nich. Była bardzo wzruszająca dobra atmosfera. Przywieźliśmy również wiązanki biało-czerwonych kwiatów z biało-czerwoną szarfą na groby powstańców styczniowych. Gdy przyjeżdżamy na opłatek we Lwowie również zawsze idziemy na górę powstańców styczniowych na Cmentarzu Łyczakowskim i na grób Artura Grottgera, przecież to on malował obrazy związany z powstańcami styczniowymi. Spełniliśmy taki swój obywatelski obowiązek, ale przede wszystkim to, co było pragnieniem naszego serca, naszej duszy”.

Opłatek Lubelski we Lwowie zaszczycili swoją obecnością gości, m.in. przewodniczący Rady Miasta Lublina Piotr Kowalczyk, wicewojewoda lwowski Jurij Pidlisnyj, przewodniczący Rady Miasta Lwowa Wasyl Pawluk, konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, konsul honorowy Austrii we Lwowie Jarosław Nakonecznyj, były wojewoda lwowski Aleksander Sendeha oraz przedstawiciele świata nauki.

Zbigniew Wojciechowski zaznaczył, że opłatek przygotowywany jest głównie dla osób starszych, Polaków ze Lwowa. Mówią oni, że odmierzają czas od opłatka do opłatka. Tym razem pobłogosławił opłatki ks. Leszek Surma, kapelan Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie”.

„Powołaniem narodów nie jest wzajemna walka i wyniszczenie się wzajemnie, lecz porozumienie dla dobra pokojowego współżycia” – przypomniał słowa św. Jana Pawła II Zbigniew Wojciechowski. Poinformował, że 22 stycznia w Lublinie został odsłonięty i poświęcony pomnik upamiętniający miliony ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933. „Pamiętamy, że według obliczeń zginęło, zmarło męczeńską śmiercią głodową około 8 milionów ludzi, w tym ponad sto tysięcy Polaków” – zaznaczył. Zdaniem Zbigniewa Wojciechowskiego ofiar wśród ludności polskiej za Zbruczem było o wiele więcej.

Podczas spotkania opłatkowego we Lwowie podjęliśmy też taką inicjatywę zebrania pieniędzy dla ofiar wojny na wschodzie Ukrainy” – powiedział prezes Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie”. 27 stycznia, przed udziałem w mszy św. w katedrze lwowskiej Zbigniew Wojciechowski przekazał ofiarę fundacji dobroczynnej, działającej przy cerkwi garnizonowej św. Piotra i Pawła (były kościół jezuitów) we Lwowie.

Na zakończenie wizyty Zbigniew Wojciechowski powiedział: „Mam nadzieję, że za rok znowu pojawimy się i będzie to kolejny nasz opłatek, chociaż ciężko jest zorganizować takie przedsięwzięcie, ale ja widzę jak bardzo ono jest potrzebne. Integruje nas, łączy Polaków z Macierzy z Polakami tutaj, na Ziemi Lwowskiej”.

Konstanty Czawaga

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X