Obchody we Lwowie 152. rocznicy Powstania Styczniowego (Fot. Konstanty Czawaga)

Obchody we Lwowie 152. rocznicy Powstania Styczniowego

22 stycznia z okazji 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w kwaterze powstańców na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie przedstawiciele środowiska polskiego miasta i obwodu lwowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze przy 230 mogiłach uczestników powstania, na tzw. Górce Powstańców 1863 roku.

Wspólnej modlitwie przewodniczył o. Władysław Lizun OFM Conv, proboszcz parafii św. Antoniego. Obchody zostały zorganizowane przez konsulat generalny RP we Lwowie oraz miejscowe Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi.

Stanisław Durys, członek zarządu głównego Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie wspominał, jak Polacy Lwowa od pokoleń przekazywali pamięć o powstańcach styczniowych, a za czasów sowieckich do tej kwatery w głębi cmentarza Łyczakowskiego przychodzili oddać cześć obrońcom Ojczyzny, gdy już było ciemno i dopiero wtedy zapalano tam świece.

„Dowiedziałem się o tym na lekcjach historii, ale także w domu – powiedział Maksymilian Markarianc, uczeń średniej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. – Myślę, że każdy Polak musi wiedzieć jaki dzisiaj jest dzień”.

Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd złożył podziękowanie Polakom Lwowa, którzy w dalszym ciągu podtrzymują tą tradycję. „Polska przeżyła wiele różnych dramatycznych sytuacji, ale sposób okazania serca i pomocy przez Lwów, przez Polaków w tym mieście powstańcom styczniowym jest przykładem, jest swoistym wzorem. Dobrze by było, gdybyśmy w swoich działaniach tę umiejętność wspólnego szukania rozwiązań, wspólnego znajdowania wsparcia dla bliskich, dla członków naszej społeczności, zachowali również w tych tak dynamicznych i trochę innych gospodarczo i politycznie czasach, szczególnie wtedy kiedy na Ukrainie sytuacja jest bardzo napięta z przyczyn o których wszyscy wiemy” – życzył polski dyplomata.

Konstanty Czawaga

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X