Powołani do głoszenia prawdy

W dniach 10–13 października w Łucku z okazji 10-lecia polsko-ukraińskiego dwutygodnika „Monitor Wołyński” odbyło się spotkanie dziennikarzy mediów polskich działających na Ukrainie, Białorusi i Litwie.

– Cieszę się, że miałem zaszczyt reprezentować pana prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczyć w jego imieniu odznaczenia państwowe i złożyć wyrazy podziękowania i gratulacje, bo właśnie takie media jak „Monitor Wołyński” są ważne dla odkrywania naszej historii, ważne by mówić jak ona wyglądała i na tej prawdzie budować nasze dobre relacje pomiędzy Polską a Ukrainą – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Adam Kwiatkowski, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Adam Kwiatkowski przekazał przedstawicielom mediów polskich na Wschodzie pozdrowienia od Andrzeja Dudy, a podczas jubileuszowej uroczystości redaktorowi naczelnemu „Monitora Wołyńskiego” Walentemu Wakolukowi i jego zastępcy Natalii Denysiuk wręczył Złote Krzyże Zasługi. Został odczytany też list gratulacyjny marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Życzenia złożył również Hryhorij Pustowit, pełniący obowiązki mera Łucka.

Dziennikarze z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy omówili sytuację dokoła polskich mediów w tych krajach, a w trakcie szkoleń rozmawiali m.in. o sieciach społecznościowych, doskonalili swoje umiejętności w pracy z dronem. Podczas wyjazdu do Kowla została odprawiona msza św. w intencji Polaków poległych w walce o niepodległość Polski i złożono wieńce w miejscach poległych Polaków. Na zakończenie, 13 października, w katedrze łuckiej wszyscy uczestniczyli we mszy św. w intencji mediów polskich oraz złożyli wieńce przy ścianie dawnego więzienia i na Memoriale Żołnierzy ATO w Łucku.

W spotkaniach na Wołyniu uczestniczyli również: ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, konsul generalny RP w Łucku Wiesław Mazur, prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski. Wydarzenie było działaniem projektu współfinansowanego przez Senat RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Zostało zorganizowane przez Fundację Wolność i Demokracja i redakcję gazety „Monitor Wołyński”.

W ramach wizyty na Wołyń sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odwiedził też rodziny Polaków w Kowlu i Łucku, którym przekazał życzenia i prezenty od pary prezydenckiej.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 19 (335), 16–28 października 2019

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/warsztaty_monitor_wolynski_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X